Przejdź do treści

Noc Muzeów pełna improwizacji

16.05.2015 Minęło

Koncert DŹWIĘK BUDUJE OBRAZ – IMAGE BUILD SOUND Pleszyński / Mazzoll / Maćkowiak

oraz Teatr Improwizacji WymyWammy

Zapraszamy na ekscytujące, nocne zwiedzanie Pałacu Starego w Ostromecku.

Zapraszamy na wycieczkę do Ostromecka! O godz. 20.30 wyjeżdża spod MCK, przy ul. Marcinkowskiego 12 autobus. Po imprezie w Ostromecku, ok. 23.30 wraca do Bydgoszczy, do MCK.

Przejazd w obie strony dla naszych gości gratis.

 

Koncert DŹWIĘK BUDUJE OBRAZ – IMAGE BUILD SOUND połączony z projekcją filmów Grzegorza Pleszyńskiego, pt.: WINIARSKI, STAŻEWSKI, WAŚKO
Trzech muzyków kształtujących dźwięk niczym formę wizualną. Obrazy wybitnych polskich twórców awangardy takich, jak: Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski i Ryszard Waśko oraz archiwalne zdjęcia Emmetta Williamsa i Roberta Filliou, są bezpośrednią inspiracją dla powstających dźwięków, częściowo opartych na improwizacji.


Grzegorz Pleszyński – „Mały Manifest Improwizacji”
– improwizacja w dzisiejszym świecie to nieskrępowane twórcze poszukiwania i afirmacja wolności
– improwizacja jest głosem sprzeciwu wobec normatywnych kagańców nakładanych na kulturę i życie społeczne
– improwizacja ostro sprzeciwia się obowiązującym dogmatom w sztuce i życiu
– improwizacja łamie bariery między kulturami, stylami, narodowościami, rasami
– improwizacja zakłada brak oczekiwanych rezultatów
– improwizacja łamie bariery i formy
– improwizacja to misterium powrotu do żródeł
https://www.youtube.com/watch?v=C8Kax7f2lCE

Podczas tej niezapomnianej nocy usłyszmy koncert znakomitego tria:

Jerzy Mazzoll -Wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arhythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce.Tworzy festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno jego płyty: Minimalover, Jeden dźwięk i Pan Bóg oraz oczekiwana Responsio Mortifera i zaskakująca Rite of Spring Variation nagrana w duecie z Tomaszem Sroczyńskim.

Artur Maćkowiak – Muzyk, performer, grywa solo, w Innercity Ensemble oraz w przeróżnych efemerycznych projektach muzycznych. Kiedyś współtworzył zespół Something Like Elvis i Potty Umbrella. Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki gitarowej, okraszonej dużą dawką eksperymentu, elektroniki, ambientu, improwizacji, ale z dość charakterystyczną nutą słowiańskiej melodyki. Ma na swoim koncie dwie płyty solowe: „Take away” (2012), „Before the angels play their trumpets” (2013). W lutym 2015 ukazała się trzecia, solowa płyta Artura Maćkowiaka „If it’s not real”. Na niej więcej elektroniki, więcej noisu, więcej psychodelii. W 2014 r. wydał dwie bardzo dobrze przyjęte płyty: z Innercity Ensemble “II” oraz Maćkowiak, Pleszyński “A sound of the wooden fish”.

www.facebook.com/wetmusicrecords, www.soundcloud.com/wetmusic

Grzegorz Pleszyński – Mieszka w dwóch miastach na „B” :Bydgoszczy i Berlinie. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z 2 trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk. Współpracował z wieloma artystami, m.in: Ann Noel, Olga Szwajgier, Jon Dobie, Ryszard Waśko, Markus Mussinghof, Zdzisław Piernik, Artur Maćkowiak, Sławek Janicki, Jerzy Mazzoll, Sław Szudrowicz, Kuba Janicki, Rafał Gorzycki.

Dyskografia cd: POT ONE TEA – Noel, Pleszyński, Mackowiak – 2011
ANTIDEPRESSANT MUSIC in the CAR – Pleszyński (and friends) – 2013
ROCK and ROLL HISTORY of ART – Pleszyński (and friends) – 2014
A SOUND of the WOODEN FISH – Maćkowiak, Pleszyński (and Mazzoll )- 2014
Jego performances wystawiane były w Polsce i m. in. w Australii, Rosji, w Niemczech, we Włoszech, Belgii, Danii. Grzegorz Pleszynski jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za rok 2013.

Teatr Improwizowany wymyWammy zaprasza na pełną żywiołu, energii i zaskakujących sytuacji komedię improwizowaną. Podczas pokazów tworzymy rzeczywistość teatralną spontanicznie, bez scenariusza, reagując na nieprzewidywalne, niczym nieskrępowane sugestie widzów. Poszerzamy granice teatru i rozprzestrzeniamy impro zapał. Mówiąc krótko – wymyWammy! Przyjdźcie i wyreżyserujcie nasz pokaz!

Stawiamy na babską, nieprzeniknioną naturę, elektryzującą energię, wulkan  pomysłów i błyskotliwych
skojarzeń. Skład wymyWammy opanowały - Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Małgorzata Musialik,
Katarzyna Karwowska, Jagoda Ptaszyńska, Agnieszka Szałkowska.