Przejdź do treści

Nasza kondycja jesienią

30.10.2016 Minęło

Tym razem gościem Grzegorza Wałęsy (psychologa w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy, podróżnika, organizatora podróży charytatywnych do Afryki Zachodniej) będzie dr Tomasz Kokoszczyński – homeopata z ogromnym doświadczeniem, od lat prowadzący własną praktykę, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego.

Prelekcja oraz dyskusja m.in. na przewrotnie sformułowany temat – „Po co nam katar – w lustrze homeopatii?”.

Zastanowimy się wspólnie nad chorobami jako przejawami aktywnego działania organizmu. Działania nie tylko w obronie przed patogenami, ale w reakcji na emocjonalne przeżycia wewnętrzne. Hamowanie tych samodzielnych procesów, określane jako leczenie, wcale nie wydaje się prowadzić do rzeczywistego zdrowia, choć nieraz ratuje życie. Widać to zresztą doskonale w statystykach, gdzie coraz więcej, coraz młodszych osób przyjmuje coraz więcej leków. Skoro leczenie ma prowadzić do zdrowia, to dlaczego coraz więcej leczonych się leczy? Można to trafnie ująć parafrazując słowa najbardziej chyba znanej piosenki tegorocznego noblisty, Boba Dylana – „Blowin in the wind”*

Ile leków zażyć musi człowiek, zanim dostrzeże, że nadal jest chory?”.

Niezależnie jaki mamy stosunek do homeopatii, to przynosi nam ona odmienne podejście do zdrowia, Staje się ono coraz bardziej ciekawe w dobie powszechnego wzrostu ilości stosowanych leków (tzw. polifarmacji, a często polipragmazji). Jednak zrozumienie homeopatii wiąże się ze zrozumieniem istoty zdrowia, odróżnieniem leczenia od zdrowienia. I to właśnie będzie kanwą tego spotkania.

* https://www.youtube.com/watch?v=G58XWF6B3AA