Przejdź do treści

Muzyczny Salon: Recital Tomasza Gumiela (odwołane)

Tomasz Gumiela

28.03.2021 14:00Minęło

Pałac Nowy

Wstęp wolny

W tę wiosenną niedzielę zapraszamy po przerwie do Pałacu Nowego w Ostromecku. W jego wykwintnych, uroczych wnętrzach, zabrzmi muzyka grana na żywo, w tym energetyczne – chciałoby się powiedzieć – wiosenne standardy jazzowe.

Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczyj prowadząc zajęcia z fortepianu i kameralistyki wokalnej oraz współpracuje z klasą śpiewu prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.

Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 r.). Pianista ma w swoim dorobku dwie płyty kameralne z pieśniami polskich kompozytorów XX w. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych i projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”). Jest wykonawcą ścieżki dźwiękowej w filmie F. Bajona Kamerdyner (2018).