Muzeum Przyjdzie do Ciebie

21.05.2016 Minęło
Muzeum Przyjdzie do Ciebie
Surrealistyczny happening przygotowany przez grupę Czarny Karzeł z okazji Nocy Muzeów podczas, którego będzie można obejrzeć przenośną wystawę prac Łukasza Owczarzaka z cyklu „Sny Mani“ oraz zobaczyć kostiumy zaprojektowane przez bydgoską artystkę Martę Filipiak do filmu Marcina Giżyckiego „Theatrum Magicum“. Surrealistyczny orszak wraz z wystawą będzie się przemieszczał począwszy od Pałacu w Ostromecku przeniesie się na ulice miasta. Uczestnicy stworzą żywą scenografię sami stając się elementem nietypowej ekspozycji. Układ choreograficzny przygotuje Emilia Malczyk. Więcej informacji: https://www.facebook.com/czarnykarzel/
Nieformalna grupa artystyczna Czarny Karzeł i Fundacja Kultury Rozruch realizują projekty artystyczne, z obszaru sztuk wizualnych, animacyjne i społeczne. Do najważniejszych zaliczyć można Spotkania Nie-Przypadkowe / Oko nigdy nie śpi – festiwal organizowany od 2014 r., w którym udział biorą artyści, historycy sztuki i krytycy z całej Europy. Fundacja i CK współpracują od kilku lat z Bogdanem Dziworskim, koprodukują jego najnowszy film. W 2015 r. Fundacja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcję filmu „Theatrum Magicum” w reż. Marcina Giżyckiego.
Dla Fundacji i Czarnego Karła niezmiennie, od lat najbardziej wartościowe są przedsięwzięcia angażujące społeczności lokalne oraz działania międzypokoleniowe, dlatego we wszystkich projektach biorą udział nie-artyści, amatorzy, ludzie z pasją lub chęcią jej odkrywania.
Zdjęcia z happeningu: Michał Dąbrowski i Kamil Milewski
Orwat Story, czyli odyseja metafizyczna
– W swoich fotomontażach kreuję bohatera posiadającego pewien groteskowy urok. Otóż ta moja autoekspresja wynika z połączenia poetyki szalonych lat trzydziestych ze stylistyką science fiction lat siedemdziesiątych. Gdybym miał racjonalnie wyjaśnić fakt istnienia kreowanych przez siebie postaci, mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że są wytworem mojego umysłu znajdującego się pod wpływem doświadczania irracjonalnej rzeczywistości, są wyrazem zachwytu i zdumienia wobec kosmicznej tajemnicy istnienia. Konsekwencją odkryć fizyki kwantowej jest zrozumienie, że nie jest możliwe – posługując się tylko racjonalnym umysłem, analitycznym myśleniem, rozpoznanie natury zjawisk. Stąd określenie: fundamentalna niepoznawalność (w tym sensie widzę pewne podobieństwo moich fotomontaży do malarstwa jaskiniowego, czy malarstwa niedzielnego, zwłaszcza w przejawie szczerego zachwytu wobec zjawisk mikrokosmosu i makrokosmosu). Na pierwszy rzut oka kolaże te mogą być odczytywane jako ekstrawaganckie autoportrety, mam jednak intencję stworzenia bohatera, który posiadałby bardziej uniwersalne znaczenie – to liryczny bohater epoki kwantów, stojący przed wyzwaniami jakie stawia nowa nauka ze swoimi teoriami, które zmuszają nas do zmiany sposobu myślenia o rzeczywistości, które inspirują do poszukiwań filozoficznej natury, np. takich jak: czy świadomość jest tylko wyższą formą funkcjonowania materii, czy raczej jest pierwotną energią dającą początek istnieniu materii? Mój bohater to Mister Space Man, to podróżnik, odbywający podróż bardziej w wymiarze metafizycznym niż fizycznym, gdzieś poza czasem i przestrzenią – wyjaśnia Dariusz Orwat.
Koncert Pleszyński & PRZYJACIELE
Grzegorz Pleszyński – Mieszka w dwóch miastach na „B”: Bydgoszczy i Berlinie. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z 2 trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk. Współpracował z wieloma artystami, m.in: Ann Noel, Olga Szwajgier, Jon Dobie, Ryszard Waśko, Markus Mussinghof, Zdzisław Piernik, Artur Maćkowiak, Sławek Janicki, Jerzy Mazzoll, Sław Szudrowicz, Kuba Janicki, Rafał Gorzycki.