Przejdź do treści

Monodram i koncert ballad rosyjskich

05.03.2017 Minęło

Monodram Mieczysława Giedrojcia „O szkodliwości palenia tytoniu”

& koncert ballad i romansów rosyjskich w wykonaniu Barbary Kalinowskiej

 

O SZKODLIWOŚCI PALENIE TYTONIU” dramat Antoniego Czechowa w reżyseriiStanisława Miedziewskiego to znakomity tekst. „Tytuł to zarazem temat wykładu bohatera sztuki. Wykład jest jednak tylko pretekstem. Bohater szybko przechodzi do zwierzeń o swoim nieudanym życiu, niekochanej, despotycznej żonie, nieszanujących go córkach. O swojej niemożności pogodzenia się z taką sytuacją i równocześnie o swojej bezsilności. W pewnej chwili ten jeszcze nie stary, ale mocno zmęczony człowiek mówi: „A przecież jak byłem młody to miałem marzenia…”. I nic z nich pozostało…
Giedrojć, jak zwykle w takich rolach, a pamiętamy go z „Łagodnej” Fiodora Dostojewskiego oraz „Nosa” Mikołaja Gogola, znajduje się tu znakomicie. Potrafi płynnie przejść od farsy do dramatu. Czasami trudno wyczuć, w jakim nastroju zakończy wypowiadaną kwestię. Nieco przerysowana przez niego postać sugestywnie wprowadza publiczność w dramat życia bohatera. – To kompozycja humoresek mojego ulubionego pisarza rosyjskiego – zdradza reżyser spektaklu. – Monodram nasycony jest humorem, bardzo zabawny, a jednocześnie pełen ludzkiego tragizmu. Pokazuje sytuację, w której bohater – jak to u Czechowa – uświadamia sobie w tragicznym olśnieniu, że zmarnował życie. I nic już się nie da naprawić, odwrócić, zmienić. Z farsowej sytuacji przechodzimy do poważnej refleksji. (Joanna Jusianiec, Gazeta Bałtycka)

Barbara Kalinowska to rodowita Kujawianka, artystka o bogatym dorobku artystycznym. Pierwsze sukcesy odnosiła już podczas studiów w bydgoskiej WSP, obecnie UKW. Była laureatką wielu ogólnopolskich przeglądów piosenki studenckiej oraz festiwali w Zielonej Górze i Kołobrzegu. Ponadto była solistką zespołu estradowego Pomorskiego Okręgu Wojskowego CZARNE BERETY. Wydała trzy płyty: Wpisane w biel, Kujawy – z utworami poety kujawskiego Franciszka Becińskiego oraz Wybrzeża ciszy – do poezji Karola Wojtyły. Jej znakomite recitale, jak np. „Romanse rosyjskie i cygańskie”, „Malagenia” – światowe przeboje po hiszpański czy „Ballady Okudżawy” przyciągają licznych słuchaczy. Jest częstym gościem programów telewizji bydgoskiej oraz gwiazdą Bydgoskiej Szopki Noworocznej Z. Prussa. Koncertowała w Filharmonii Pomorskiej m.in. z orkiestrą im. Johanna Straussa pod dyrygenturą Marka Czekały. Za wybitny wkład w rozsławianie piękna Ziemi Kujawskiej Rada Miejska nadała artystce w 2010 r. tytuł Honorowego Obywatela Lubrańca, miasta w którym ukończyła Liceum Ogólnokształcące.