Przejdź do treści

Mistrzowski koncert na rozpoczęcie wakacji

21.06.2015 Minęło

Wystąpią: Lech Bałaban – altówka, Agnieszka Bałaban – wiolonczela, Magdalena Stopińska – fortepian

 

Agnieszka Bałaban jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. R. Paderewskiej i prof. J. Kuty. Naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie prof. S. Pokorskiego, uzyskując tytuł magistra sztuki w 1994. Obecnie prowadzi klasę wiolonczeli w POSM nr 1 im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Współpracuje z wieloma kwartetami kameralnymi. Występowała podczas znaczących festiwali muzycznych: Festiwal Muzyka i Architektura w Toruniu, Festiwal Telemannowski w Żarach, Muzyczne Spotkania u Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Letni Festiwal Muzyka z Kórnika, Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej.

Lech Bałaban (altówka)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat u ojca Henryka Bałabana, pod którego opieką pozostał aż do II roku studiów. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. P. Radzińskiego i prof. Jadwigi Kaliszewskiej, w klasie której ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w roku 1988. W tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie altówki w roku 1994. Obecnie Lech Bałaban jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadzi również klasę altówki w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Do 2014 roku był pedagogiem w poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych. Od 14. lutego 2011r. doktor habilitowany sztuk muzycznych. Jest wykładowcą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie, Warsztatów Muzyka Naszych Czasów w Inowrocławiu oraz pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Kursu „Zagraj z Mistrzem” w Gnieźnie.

Magdalena Stopińska urodziła się w Toruniu. W wieku dwunastu lat wystąpiła z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej. PSM I i II st. w Toruniu ukończyła z wyróżnieniem w klasie mgr Danuty Piotrowskiej. Od 1979 r. jako stypendystka MKiS studiowała w Konserwatorium Lwowskim pod kierunkiem Julii Churdiejewy. Uczelnię tę ukończyła w 1984 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę akompaniatora w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracowała z wokalistami, oboistami i skrzypkami. Od dłuższego czasu akompaniuje w klasie altówki, jak również klarnetu. Od 1985 r. prowadzi działalność pedagogiczną w ZSM w Toruniu, prowadząc klasę fortepianu. W pracy tej odnosi wiele sukcesów, jej uczniowie z powodzeniem występują na konkursach krajowych i zagranicznych. Uczestniczy również w pracach jury regionalnych przesłuchań szkół muzycznych I st.

 

fot. z http://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Ba%C5%82aban