Koncert zespołu PERCIVAL

12.08.2017 Minęło
Na stronie http://www.percival.pl czytamy:
W wyniku fascynacji historią i archeologią doświadczalną, zaangażowania w ruch odtwórców historii oraz chęci propagowania naszych słowiańskich korzeni a także przedchrześcijańskich tradycjii ludów mieszkających w basenie Morza Bałtyckiego, powołaliśmy do życia grupę Percival. Jest ona częścią, a zarazem podprojektem zespołu Percival Schuttenbach skupiającego wiele wątków naszej działalności.
Percival swoją muzyką, na którą składają się utwory ludowe, a także kompozycje zespołu, przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza, przenosi słuchacza w świat naszych przodków. Nasza działalność ma przede wszystkim na celu zbudowanie odpowiedniego tła dla pokazów historycznych, warsztatów archeologii eksperymentalnej, spotkań fascynatów. Choć nie mamy ambicji naukowych – nasz projekt jest raczej natury artystycznej i nie zajmujemy się ścisłą rekonstrukcją muzyki tamtych czasów (co jest zresztą niezwykle trudne) – to swoją muzykę tworzymy głównie w oparciu o wiedzę o używanych wówczas instrumentach i wynikających z niej przemyśleniach przy wykorzystaniu naszego doświadczenia muzycznego. Opieramy się na dostępnych nam źródłach i przychylnych radach fachowców – historyków i archeologów. Co ważne, używamy też instrumentów będących rekonstrukcją lub repliką instrumentów, które istniały w tamtych czasach. Opieramy się także na jak najstarszych, zachowanych słowiańskich pieśniach, które często noszą w sobie ziarno prawdy o czasach, które odtwarzamy. Wykorzystujemy poezję rodzimowierczą, podania, legendy, bajki.
W ramach imprezy:
„Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował” 12-13.08.2017
Pierwsza sobotnia bitwa tradycyjnie przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni.
W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny. Przez poprzednie edycje turniej ten zyskał już renomę i markę a potrawy przyrządzane godne są królewskich stołów. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy grupy folkowej. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.
Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie AstArte, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Finansowane ze środków Miasta Bydgoszcz
Orientacyjny godzinowy plan imprezy:
Sobota 12 sierpnia:
11.00 – oficjalne otwarcie imprezy
11.30 – rozpoczęcie turniejów: szabli i kulinarnego i łuczniczego
12.00 – 16.00 – pokazy poszczególnych grup rekonstrukcyjnych
15.00 – pokaz łucznictwa konnego
16.00 – pokaz husarii
18.00 – bitwa pod Starym Pałacem
20.00 – koncert zespołu Percival
21.30 – pokaz fireshow
Niedziela 13 sierpnia:
10.30 – otwarcie imprezy,
11.00 – Msza Święta w kościele parafialnym,
12.30 – nagrody dla zwycięzców w turniejach
13.00 – bitwa niedzielna
14.15 – pokazy konne