Przejdź do treści

Koncert z okazji 3 Maja

03.05.2018 Minęło

Koncert z okazji 3 Maja, pn. Duch polski w muzyce Zygmunta Noskowskiego

Wystąpią: Marzena Buchwald i Joanna Derenda-Łukasik

Słowo i prowadzenie dr Anna Szarapka

 

Podczas koncertu usłyszymy kompozycje Zygmunta Noskowskiego, wśród których znajdą się m.in. Suita Polska op. 28 na 4 ręce, części: Polonez, Kujawiak, Mazur, Oberek, Fantazja góralska op. 17 na 4 ręce.

 

Marzena Buchwald – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej, Akademii Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej. Zainteresowania muzyką zespołową zawiodły pianistkę na Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Barbary Halskiej. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych i krajowych kursach muzyki fortepianowej, klawesynowej i kameralnej. Dzieląc swoją pasję muzyczną między dwa instrumenty, klawesyn i fortepian, występowała na wielu festiwalach muzycznych. Za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną w roku 2005 została wyróżniona przez Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i in.

 

Joanna Derenda-Łukasik (ur. 1982, Bydgoszcz) – pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2006) w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych, gdzie zdobyła liczne zdobyła nagrody i wyróżnienia. Współpracuje z wieloma zespołami, muzykami oraz z instytucjami kulturalnymi, m.in. Filharmonią Pomorską, Operą Nova, Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy. Celem muzycznych inicjatyw Derendy-Łukasik jest przede wszystkim kreowanie przestrzeni miejskiej i społecznej jako przestrzeni kulturalnej, wspieranie młodych artystów w rozwijaniu indywidualnych pasji.Za swoją działalność artystyczną została nagrodzona: Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), Nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2017), Dyplomem Laureata w II International Master Competition for Music Teachers w Warszawie (2014) i in.