Przejdź do treści

Koncert TransMemories

13.10.2017 Minęło

Koncert TransMemories i premiera płyty The Sound History of the Earth,

Grzegorz Pleszyński & Krzysztof Ostrowski (Freeze)

 

Płyta The Sound History of the Earth (Dźwiękowa Historia Ziemi) nagrana została w 2014 roku, w Pałacu Nowym w Ostromecku. Dźwiękami ukazuje historię naszej planety. Płyta rozpoczyna się od utworu i Cloud – jest to chmura energii, z której powstaje pramateria. Utwór drugi Devonian Forest inspirowany był Lasem Mariańskim koło Ostromecka; pierwsze lasy na Ziemi powstały w okresie dewonu 415 mln lat temu. W utworze trzecim wykorzystane zostały nagrania z Fajstos na Krecie. Dźwięki zostały przetworzone w amforach z okresu kultury minojskiej. Czwarty utwór został zainspirowany obrazem Rozstrzelanie powstańców madryckich (1814) Francisco Goya. Kolejne utwory nawiązują do sytuacji imigrantów, mówią o iluzji naszego postrzegania, kompozycja Śmierć ostatniego bawołu splata ze sobą ekspansywne dźwięki industrialne z instrumentami imitującymi głosy zwierząt. Ostatni utwór i Ziggurat tworzy obraz wszechogarniającej cyfrowej cywilizacji.

– Nie tworzę muzyki, ale odsłuchuję dźwięki w znalezionych przedmiotach. Nadaję tym dźwiękom barwy, wiem jaki kolor posiada każdy dźwięk. Barwy przenoszę na płótno. Maluję i zachodzi proces odwrotny – barwy brzmią na powrót dźwiękami” – zaznacza G. Pleszyński.

 

Grzegorz Pleszyński – mieszka w Berlinie i Bydgoszczy. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z 2 trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk. Współpracował z wieloma artystami, m.in: Ann Noel, Olga Szwajgier, Jon Dobie, Ryszard Waśko, Markus Mussinghof, Zdzisław Piernik, Artur Maćkowiak, Sławek Janicki, Jerzy Mazzoll, Sławek Szudrowicz, Kuba Janicki, Rafał Gorzycki
dyskografia cd:
POT ONE TEA – Noel, Pleszyński, Maćkowiak – 2011
ANTIDEPRESSANT MUSIC in the CAR – Pleszyński (and friends) – 2013
ROCK and ROLL HISTORY of ART – Pleszyński (and friends) – 2014
A SOUND of the WOODEN FISH – Maćkowiak, Pleszyński (and Mazzoll) – 2014
Jego performances wystawiane były w Polsce i m. in. w Australii, Rosji, w Niemczech, we Włoszech, Belgii, Danii. Grzegorz Pleszyński jest stypendystą MKiDN za rok 2013.


Krzysztof Ostrowski – muzyk i producent z Bydgoszczy. Występując jako Freeze gra muzykę , którą najlepiej charakteryzują pojęcia: techno, eksperyment, improwizacja. Razem z Tom Skof tworzą duet audiowizualny Soundscape Mirror, który przy współpracy z bydgoskim Mózgiem organizuje serie wydarzeń Schizofonie.