Przejdź do treści

Koncert Noworoczny

06.01.2019 Minęło

 

Zapewniamy bezpłatny autokar. Wyjazd o godz. 15.10 z Placu Kościeleckich, powrót do Bydgoszczy po spotkaniu.

 

Gdański Chór Nauczycielski powstał w 1984 r. z inicjatywy Krystyny Klincewicz, pełniącej wówczas funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Przez pierwsze dwa lata chór pracował w składzie żeńskim jako Kameralny Chór Nauczycielski. W 1986 r. zespół przekształcił się w czterogłosowy chór mieszany. Członkami chóru są czynni zawodowo i emerytowani nauczyciele oraz przedstawiciele innych zawodów.
Gdański Chór Nauczycielski prowadzi bogatą działalność artystyczną. Organizuje własne koncerty kameralne z muzyką świecką i religijną na terenie Trójmiasta oraz w innych miastach Polski. Chór odbył szereg podróży zagranicznych i dał wiele koncertów w Austrii, Niemczech, Czechach, Estonii, we Francji, we Włoszech na Litwie i Łotwie. Na przestrzeni lat Gdański Chór Nauczycielski uczestniczył w wielu przeglądach, festiwalach i konkursach muzyki chóralnej. Posiada na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Ciekawym wydarzeniem w historii chóru był udział w koncertowym wykonaniu opery Stanisława Moniuszki „Halka” z okazji 206 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ramach obchodów Milenium Gdańska oraz w spektaklach opery Giacomo Pucciniego „Tosca” na scenie Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Repertuar chóru obejmuje utwory sakralne i świeckie a cappella i wokalno-instrumentalne wszystkich epok, kompozytorów polskich i obcych, opracowania pieśni ludowych i popularnych, kolędy z całego świata oraz pieśni hymniczne i patriotyczne.