Przejdź do treści

Koncert kolęd

08.01.2017 Minęło

Chór Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy powstał w marcu 2012 r. Założycielką
i dyrygentką zespołu jest Marta Ronek-Koślińska, absolwentka bydgoskiej Akademii Muzycznej. Trzon chóru tworzyła grupa znajomych, których od lat łączyła pasja śpiewania zespołowego. Z czasem, dzięki kolejnym naborom, dołączali kolejni śpiewacy, a zespół rozrósł się do ok. 25 osób. Znajdziemy w nim głównie Bydgoszczan – rodowitych i tych, którzy z naszym miastem związali się poprzez studia, pracę czy rodzinę. Chór występuje na co dzień dla bydgoskiej publiczności, stąd też – w piątym roku działalności – przybrał nazwę City Singers.

Od początku swojego istnienia chór stara się prężnie działać na terenie miasta i regionu, koncertując oraz uczestnicząc w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Wielokrotnie występował w rodzimym Miejskim Centrum Kultury oraz w Pałacu Nowym w Ostromecku. Prowadzi też działalność komercyjną, uświetniając rozmaite imprezy.

 

Aby utrzymać wysoki poziom artystyczny oraz jak najmocniej mobilizować się do pracy, chór bierze także udział w konkursach. Do najważniejszych osiągnięć ostatnich lat należą:

– Złote Pasmo zdobyte podczas VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek
w Chełmnie (2013)

– II miejsce podczas Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere!” w Gdańsku (2014)

– I miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów
im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (2015).

– III miejsce podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater noster” w Strzepczu (2016).

Rozmaity repertuar, ciekawi ludzie oraz sympatyczna atmosfera podczas prób i koncertów stale przyciągają nowych śpiewaków. Ich muzyczne zainteresowania mają swoje odzwierciedlenie w wykonywanym repertuarze – od muzyki poważnej o tematyce sakralnej i świeckiej, przez ludową, po rozmaite opracowania muzyki rozrywkowej.