Przejdź do treści

Koncert inauguracyjny Festiwal Wielu Sztuk – IX ESA

17.10.2014 Minęło

Podczas koncertu inauguracyjnego, pt. „Muzyka i poezja” zapraszamy na spotkanie z kulturą i sztuką francuską. Wykonawcami będą: Christel Rayneau – flet, Liviu Stanese – altówka, Barbara Marcinkowska – wiolonczela, Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian, Witold Szulc – recytacje.

Christel Rayneau – znakomita flecistka, solistka, kameralistka i profesor. Laureatka wielu nagród na konkursach międzynarodowych, ukończyła Konserwatorium Paryskie. Jest pierwszą flecistką w orkiestrze Lamoureux w Paryżu i w Operze w Massy. Kilka lat temu stworzyła kwartet „Helios”, z którym koncertuje w wielu krajach świata.

Liviu Stanese – jeden z najsławniejszych obecnie altowiolistów. Urodzony w Rumunii, od 40 lat mieszka w Paryżu. Ukończył Konserwatorium w Paryżu, i w Brukseli. Jest laureatem konkursu w Genewie. W latach 1977-1986 był koncertmistrzem w Orkiestrze Radia Francuskiego. Związany był wiele lat z kwartetem „Enesco” i „Via Nova”. Jest także znanym pedagogiem.

Barbara Marcinkowska wiolonczelistka i solistka, pedagog, profesor Tytularny Konserwatorium Narodowego w Wersalu, doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie. Od wielu lat mieszka w Paryżu. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiowała wiele lat z Andre Navarra, jednym z największych wiolonczelistów na świecie. Od 1977 r. koncertuje jako solistka w wielu krajach świata, dokonuje licznych nagrań płytowych i jest zapraszana na wiele festiwali. Za działalność na rzecz kultury polskiej otrzymała odznaczenia – Zasłużony dla Kultury Polskiej i Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Inicjatorka, organizatorka i dyrektor artystyczny Europejskich Spotkań Teatralnych. Jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji.

Agata Nowakowska–Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki Prof. Teresy Leopold. Koncertowała w wielu miastach w Polsce a także w Wiedniu, Niemczech Rosji i Chile.

Witold Szulc – aktor, ale także profesor habilitowany na wydziale Wokalno Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Absolwent krakowskiej PWST; studiował również w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracuje z wieloma teatrami dramatycznymi jak i muzycznymi . Za rolę Leona w sztuce Witkacego „O Beri Beri” otrzymał nagrodę „Gazety Wyborczej” im. J. Konieczki oraz nagrodę dla najpopularniejszego aktora.

Ten wyjątkowy Festiwal jakim są Europejskie Spotkania Artystyczne stworzyła 9 lat temu Barbara Marcinkowska, profesor wiolonczeli Konserwatorium w Wersalu. Jak mówi: „Festiwal narodził się z chęci pokazania mojej pasji do muzyki, malarstwa i poezji. Celem są spotkania z twórcami, wymiana myśli i wrażeń związanych ze sztuką wywodząca się z wielu krajów i kultur”.

 

Poznaj więcej atrakcji Bydgoszczy! Zapraszamy na stronę http://www.visitbydgoszcz.pl/index.php/pl/

Polecamy!