„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował

16.08.2014 Minęło
„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”
PROGRAM IMPREZY (wstęp wolny)
piątek 16 – 22 Przyjazd zakwaterowanie grup i gości
sobota 11 – 12.00 Oficjalne otwarcie, przemarsz wojsk przedstawienie grup
i sponsorów 12 – 13.00 Koncert Piotra Płóciennika „Bohun” 12 – 14.00 Rozpoczęcie turniejów: bojowy szabli/ łuku/ kulinarny 13 – 14.00 Egzercerunki wojsk polsko-szwedzkich 14 – 15.00 Koncert zespołu „Willow” 15 – 16.00 Koncert zespołu „MIRACULIS” 15 – 17.00 Kontynuacja turniejów; bojowego szabli/ łuku/ kulinarnego 18.0 – 19.30 Inscenizacja zajęcia Ostromecka – Pałacu Dorpowskich 20.00 – 21.30 (lub dłużej) Koncert węgierskiej grupy „SZELINDEK” i pokaz tańca bollydance 21.00 – Pokaz fireshow grupy „NEMEZIS” W międzyczasie, równolegle w ten dzień przewidziane dla odwiedzających są: – kramy z produktami regionalnymi, zawodami dawnymi
– zabawy dla dzieci i dorosłych – szkoła fechtunku, tor łuczniczy – zwiedzanie obozu wojskowego
niedziela 10 – 11.00 Śniadanie dla rekonstruktorów 11.30 – 12.30 Msza św. w intencji ojczyzny w kościele Ostromeckim 13 – 14.00 Bitwa polsko- szwedzka o ujście Wisły i Brdy 1656 r.
– wręczenie nagród z turniejów łuku i szabli 14.00 – wyjazdy zaproszonych grup
W międzyczasie, równolegle w ten dzień przewidziane są:
– kramy z produktami regionalnymi – zabawy dla dzieci i dorosłych. – szkoła fechtunku
– tor łuczniczy.
SERDEZNIE ZAPRASZAMY
Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia oraz http://www.sarmaci.bydgoszcz.pl/
Zapowiada się kolejny, trzeci szwedzki najazd na Ostromecko. 16 i 17 sierpnia 2014 r., w ramach widowiska historycznego, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”, oporem staną szwedzkim rajtarom nasi szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo. Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Płac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy węgierskiej grupy Szelindek. Przewidujemy wykłady jak i konkurs kulinarny dla rekonstruktorów. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbędzie się pokaz zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo. W salach pałacu odbywać się będą konkursy i zabawy dla dzieci oraz ich opiekunów.
Sarmackie Dziedzictwo to grupa pasjonatów, którzy, wykorzystując własną wiedzę i doświadczenie, pragną popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez działania edukacyjne i komercyjne. „Dziedzictwo, o którym mowa, jest naszym wspólnym dobrem, często zapomnianym, pomijanym, przez lata celowo pomniejszanym. Dzisiaj mamy możliwość swobodnie do niego wracać i odkrywać na nowo. Nie chcemy jednak, by kojarzyło się w muzealna gablotą. Ożywiamy barwną kulturę w sposób namacalny i łatwo dostępny dla ogółu odbiorców. Historię przez nas odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale, przede wszystkim, budować poczucie tożsamości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Zapraszamy Was w burzliwe czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Spotkacie tam postaci znane z lektury Sienkiewicza, pełnych fantazji polskich Sobiepanów, wymuskanych zachodnich kawalerów, dzikich Tatarów, orientalnych przybyszów z Turcji. Prezentujemy historię opartą nie tylko na podręcznikach, ale na niezwykłej literaturze, jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem” (fragment ze strony grupy).
Wszystkich rekonstruktorów pragnących wziąć udział w imprezie organizatorzy proszą o kontakt na e-mail: thenotep@gmail.com. Program godzinowy zamieścimy na stronie: www.palacwostromecku oraz na FB: Pałac w Ostromecko.
fot. Marian Łysy