Przejdź do treści

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował VI

18.08.2018 Minęło

18-19.08.2018, sobota g. 11-23.00, niedziela g. 11.00-15.00, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” VI – najazd szwedzki na Ostromecko, monumentalna rekonstrukcja historyczna

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Bydgoszczy.

Ramowy plan imprezy:

Sobota 18 sierpnia:
09.00 – rozpoczęcie turnieju łuczniczego
11.00 – oficjalne otwarcie imprezy, prezentacja grup
12.00 – 17.00 turniej szabli polskiej, mecz palanta – gry popularnej w Rzeczypospolitej w XVII w., pokazy grup
18.30 – Bitwa pod Pałacem Starym – Dorpowskich
20.00 – Koncert: Fleurdelis – Kwiat Lilii. Zespól folkowy, założony w natchnieniu krakowskich kamienic, w maju 2015 roku. Do tańca i do walki.

Niedziela 19 sierpnia:
10.30 – wymarsz na pole bitwy połączony z prezentacją grup
11.00 – Bitwa Czarnieckiego ze Szwedami
12.00 – Rozdanie nagród w turniejach

W trakcie imprezy: Ogólnopolskie warsztaty wytwarzania ceramiki historycznej,

Zapisy i informacje tel. 668104877

 

Warsztaty odbywać się będą w czasie widowiska historycznego „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Jest to impreza nawiązująca do wydarzeń, które miały miejsce w XVII wieku, skupimy się więc na ceramice właśnie z tego okresu. Uczestników zaopatrujemy w materiały dydaktyczne, glinę, odpowiednie narzędzia oraz idealne na takie działania miejsce w pięknej scenerii ostromeckiego parku. Wszystkie wykonane prace będą oczywiście własnością autorów.

Harmonogram warsztatów:
piątek godz. 16-18.00
sobota godz. 13-15.00
niedziela godz. 13-15.00
Koszt pojedynczych zajęć to 30 zł, dla rekonstruktorów biorących udział w wydarzeniu 20 zł.
Koszt całości 60 zł ( dla wszystkich).
Zajęcia poprowadzi artysta plastyk Anna Mackiewicz -Chojnacka

 

Fleurdelis – Kwiat Lilii

Skład zespołu: Paulina Koszewska-Sienkiewicz – flety renesansowe, duduk, vocal

Jędrzej Sienkiewicz – lira korbowa, rabab kashgar, gitara akustyczna

Miłosz Sienkiewicz – bouzouki irlandzkie, dudy średniowieczne, vocal

https://www.facebook.com/pg/fleurdelisensemble/about/

Fleurdelis – Kwiat Lilii. Zespól folkowy, założony w natchnieniu krakowskich kamienic, w maju 2015 roku. Troje przyjaciół postanowiło połączyć swoje doświadczenia oraz pasje, aby stworzyć projekt oparty na muzyce dawnej oraz ludowej, z wpływami współczesnych gatunków muzycznych. W swym założeniu zespół miał być krakowskim „streetbandem”, wpasowującym się w koloryt Renesansowego Miasta, dźwiękami fletu rozpraszając krakowską codzienność. Jednak bardzo szybko grupa wyszła poza Kraków, dając między innymi koncert w klasztorze w Sulejowie,w ramach festiwalu Kolory Polski. Przełomem okazał się koncert na olsztyńskim festiwalu filmowym Bluebox, podczas którego zespół zaprezentował program z muzyką filmową we własnych aranżacjach – bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Obecnie każdy sezon, to ponad trzydzieści koncertów, turniejów i festiwali średniowiecznych w całej Polsce. Pod koniec 2016 roku, Fleurdelis wydało debiutancki album, na którym znalazły się utwory, zarówno z czasów średniowiecza i renesansu, jak i własne kompozycje. Wszystko zagrane w duchu czasów minionych z rock&rollowym zacięciem.

 

Zapowiada się kolejny, szósty już szwedzki najazd na Ostromecko. Mamy nieskrywaną przyjemność zaprosić wszystkich na kolejną edycję wydarzenia „Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Impreza przewidziana jest dla zwiedzających w dniach od 18 do 19 sierpnia 2018r. Przewidujemy szereg atrakcji i zmian mających na celu realizację jeszcze ciekawiej i fajniej naszego przedsięwzięcia. Pierwsza, sobotnia bitwa, przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni.

W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej, turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny. Przez poprzednie edycje turniej ten zyskał już renomę i markę, a potrawy przyrządzane godne są królewskich stołów. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.


Organizatorami imprezy są: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Stowarzyszenie AstArte oraz Sarmackie Dziedzictwo