Przejdź do treści
Edukacja

Jak pszczoły brzęczą w Ostromecku? – warsztaty dla rodzin z dziećmi (cz. 3)

Pasieka w Ostromecku

10.07.2021 12.00Minęło

Zespół Pałacowo Parkowy

Prowadzenie Mateusz Andryszak, pasieka Miejska Pszczoła. Poznamy strukturę rodziny pszczelej oraz funkcjonowanie ula. W ramach projektu BeePathNet.

Zespół Pałacowo Parkowy w Ostromecku we współpracy z pasieką „Miejska Pszczoła” stworzył nową pasiekę na terenach parkowych. Całość wpisuje się w projekt BeePathNet w Bydgoszczy. W połowie maja, na łąkach za Pałacem Starym zamieszkały dwie rodziny pszczele. Do końca sezonu będzie ich aż pięć. A jak dobrze pójdzie, ostromeckiego miodu spróbujemy jeszcze w tym roku. Można się spodziewać, że miody z Ostromecka będą mieć wyjątkowe walory smakowe. – Wiosną czekamy na miód wielokwiatowy, później akacjowy i lipowy, ale w Ostromecku rośnie też wiele bylin i ziół, z których pszczoły też na pewno będą korzystać – zapewnia Andryszak.

Wyjątkowe walory miodów z terenów Dolnej Wisły to zasługa specyfiki nadwiślańskiego mikroklimatu i bogatej roślinności dziko rosnącej na dużych przestrzeniach. Wiedzieli o tym nasi przodkowie – w dawnych czasach, w Dąbrowie Chełmińskiej (a więc zaledwie 8 km od Ostromecka) w zalesionej dębiną części wsi, bartnicy zajmowali się hodowlą pszczół w barciach leśnych. Tradycje tego rzemiosła wpisały się także w nazewnictwo wielu miejscowości, jak na przykład wsi Pień, odległej od pałaców o 6 kilometrów.

10 lipca 2021, sobota, godz. 12.00, zbiórka przez Pałacem Starym, wstęp wolny, zapisy u pszczelarza opiekującego się pasieką w Ostromecku SMS 608 720 786.

Zapraszam do zapoznania się z informacjami nt. projektu na stronach

https://www.bydgoszcz.pl/rozwoj-i-srodowisko/projekty-miedzynarodowe/beepathnet/

FB: https://www.facebook.com/Beepathnet-Bydgoszcz-104085087713891/

https://www.czystabydgoszcz.pl/category/aktualnosci/