In memoriam – koncert tria jazzowego: Nadolny, Biskupski, Lemańczyk

02.11.2014 Minęło
Uwaga! W związku z nietypową godziną wydarzenia zapewniamy bezpłatny transport na koncert i wernisaż oraz powrót. O godz. 17.15 spod MCK, przy ul. Marcinkowskiego 12 wyjeżdża autobus.
Zespół ten tworzą muzycy, którzy współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach. Jako niezależne trio jednakże zagrają ze sobą po raz pierwszy. Artystów tych łączy Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Częsta współpraca to zbliżone wyobrażenie muzycznego świata i niejednokrotnie przecinająca się droga artystyczna. To z kolei pozwala na doskonałe porozumienie na scenie gwarantujące płynność narracji muzycznej i logikę jej przebiegu. Muzyka zespołu to jazzowy mainstream poparty kompetencją i wirtuozerią wykonawców. To kompilacja praktyki i energii doświadczonych muzyków z wigorem i witalnością młodości, gdzie sprawność wykonawcza może imponować, ale nie jest wartością samą w sobie. Służy tu raczej muzycznej i zespołowej zabawie niż samej chęci jej zaprezentowania. Większość repertuaru stanowią kompozycje autorskie, ale grane przez nich standardy jazzowe mają również silne osobiste zabarwienie. Trio tworzą:
Piotr Biskupski – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych (Złota Tarka, Jazz nad Odrą). Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D. Brown, B. Molenhofem, S. Weinert. Od długiego czasu współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem gdzie jako kierownik zakładu Jazzu i muzyki estradowej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z tytułem doktora habilitowanego prowadzi klasę perkusji. Wykłada także na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Jak mało kto potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych min. Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.
Adam Lemańczyk – pianista, klawiszowiec, akompaniator oraz student IV roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Krzysztofa Herdzina. Założyciel jazz-rockowej grupy Omnivore, współpracował m. in. z zespołem SOFA, PiGMa, Mocha, LONT, Wojtkiem Pilichowskim, Dorifi, Tomaszem Steńczykiem, Grzegorzem Daroniem, Grzegorzem Hyży, Justyną Steczkowską, teatrem Syrena, Filharmonią Pomorską, Telewizją Polską. Laureat nagrody Grand Prix na Tczewskim Konkursie Twórczości, Zdobywca I nagrody w kategorii Jazz z zespołem Omnivore na festiwalu FAMA 2011, zdobywca wyróżnienia w kat. instrumentalista oraz specjalnego wyróżnienia w kat. zespół (Omnivore) na VII Europejskich Integracjach Muzycznych, zdobywca wielu wyróżnień z zakresu akompaniamentu podczas festiwali czy konkursów.
Grzegorz Nadolny – basista, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wszechstronny basista z jednakowym powodzeniem grający na gitarze basowej jak i kontrabasie. Ten bydgoski artysta od wielu lat jest podporą licznych formacji pochodzących z tego miasta. Tu zadebiutował w jazz-rockowej formacji „West” w 1990 zdobywając z tym zespołem pierwsze jazzowe laury na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Przez wiele lat współpracował z perkusistą Jackiem Pelcem, stanowiąc trzon jego zespołów. Jednocześnie współtworzył trio wibrafonisty Karola Szymanowskiego, Asocjację awangardowego trębacza Andrzeja Przybielskiego, trio pianisty Krzysztofa Herdzina, Big Band Józefa Eliasza i wiele innych bydgoskich projektów i formacji. Współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych jak Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Strobel, Wojciech Karolak, Krystyna Stańko i wieloma innymi liderami grając z nimi na przeróżnych festiwalach w Polsce i za granicą. Współdziałał też z zagranicznymi wykonawcami jak Dirk Engelhard, sax (Germany), Uli Orth, sax (Germany) Marqe Lowental, p (USA), Alfreda Gerald voc (USA), Donny Ray Evans voc (USA), David Gołoszczokin (Rus) i wieloma innymi jazzowymi artystami. Jest wziętym muzykiem sesyjnym. Nagrał kilkadziesiąt płyt z twórcami o zróżnicowanym spektrum muzycznym. Uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Oprócz muzykowania zajmuje się publicystyką kulturalną na łamach bydgoskich i ogólnopolskich gazet i czasopism.
Po koncercie zapraszamy na wernisaż wystawy Jerzego Puciaty w Pałacu Starym.
Poznaj więcej atrakcji Bydgoszczy! Zapraszamy na stronę http://www.visitbydgoszcz.pl/index.php/pl/ Polecamy!