Przejdź do treści

Fryderyk Chopin. Mazurki – płyta Aleksandry Bobrowskiej już w sprzedaży

Płyta Aleksandry Bobrowskiej

15.04.2021 - 31.12.2021Minęło

/mck-bydgoszcz.pl/sklep/

Rewelacyjną płytę Aleksandry Bobrowskiej – „Fryderyk Chopin. Mazurki”, dofinansowaną z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego, wydaną przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy można nabyć od 15 kwietnia 2021 roku, w cenie 30 zł (wydanie dwupłytowe). Płyta jest dostępna w sklepie internetowym MCK.

Ze wstępu:

Oddajemy w Państwa ręce kolejną płytę nagraną na fortepianie Krall & Seidler należącym przed laty do Zygmunta Noskowskiego. Instrument znakomitego kompozytora, pedagoga, społecznika, przed laty trafił do Kolekcji Fortepianów za sprawą Andrzeja Szwalbego, dyrektora Filharmonii Pomorskiej, który odkupił go od synowej kompozytora. Po latach, dzięki środkom Miasta Bydgoszczy, instrument został przywrócony do życia. Jest niewątpliwie najważniejszym elementem ostromeckiego zbioru. Płyta, której za chwilę Państwo posłuchacie, to debiutanckie nagranie młodej pianistki, Aleksandry Bobrowskiej, która zachwycona usłyszanymi wcześniej nagraniami zrealizowanymi na fortepianie Noskowskiego, postanowiła swoją pierwszą autorską publikację zarejestrować właśnie w Ostromecku. Nic nie dzieje się przypadkiem – pośród 43 Mazurków nagranych przez artystkę są także te, które Fryderyk Chopin dedykował Róży, wnuczce Pawła Michała Mostowskiego, właściciela Pałacu w Ostromecku. Niniejsze nagranie to także dowód na to, że Pałac w Ostromecku i znajdująca się w nim kolekcja fortepianów może stać się nieodłącznym i wyróżniającym elementem marki naszego Regionu, czyli Kujawsko-Pomorskiego Szlaku Chopina.

Życząc Państwu przyjemnego odbioru, zapraszam do odwiedzenia pięknych Pałaców w Ostromecku – Andrzej Gawroński.

Dziennikarka „Expressu Bydgoskiego”, Justyna Tota pisze: – Szalenie mi miło zapowiedzieć, że od dziś w sklepie internetowym bydgoskiego MCK dostępna ma być płyta „Fryderyk Chopin Mazurki”, nagrana na fortepianie Noskowskiego w Ostromecku. Zabytkowy instrument tym razem urzekł swym brzmieniem znakomitą pianistkę młodego pokolenia, pochodzącą z Gdańska – Aleksandrę Bobrowską, która nagrała wszystkie mazurki Chopina, jakie ujrzały światło dzienne za życia Mistrza.

– Fortepian Noskowskiego jest bardzo nośny. Przez pryzmat brzmienia tego instrumentu na nowo odkryłam muzykę Chopina. To było jedyne w swoim rodzaju doświadczenie – przyznaje Pani Aleksandra, której bardzo miło jest posłuchać nie tylko gdy gra muzykę, ale i mówi o Ostromecku. Zapraszam do lektury. A Pani Oli dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu.

Na tej płycie mazurki Chopina grane są w Ostromecku na zabytkowym fortepianie Noskowskiego

Krall & Seidler, nagranie na fortepianie należącym do Zygmunta Noskowskiego
Mazurki nagrane przez A. Bobrowską