Film „Fortepian Noskowskiego”

20.01.2021 19:00Minęło
Online
Obchody 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, 20 stycznia, g. 19.00, FB Pałac Ostromecko
Film „Fortepian Noskowskiego”- poznaj dzieje niezwykłego instrumentu z ostromeckiej kolekcji
Zapraszamy na premierę filmu „Fortepian Noskowskiego”, która odbędzie się 20 stycznia, w 101. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Nieprzypadkowo odbędzie się właśnie wtedy – od kilku lat Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku świętuje odzyskanie przez miasto niepodległości w sposób muzyczny, organizując koncerty lub oddając zwiedzającym i publiczności kolejny odrestaurowany instrument z Zabytkowej Kolekcji Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.
Pierwszym odrestaurowanym fortepianem z kolekcji był właśnie fortepian Zygmunta Noskowskiego – powrócił do Pałacu Starego po gruntownej renowacji 20 stycznia 2018 roku. W kolejną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zaprezentowaliśmy Państwu odremontowany fortepian Marty’ego, prawdziwą perłę kolekcji, instrument zbudowany w latach 1810-1820 w Królewcu przez Johanna Friedricha Marty’ego.
W 2020 roku także świętowaliśmy rocznicę poprzez muzykę – tym razem zaprosiliśmy Państwa na koncert z cyklu „Muzyczny Salon”, podczas którego utwory muzyki klasycznej prezentował pianista Tomasz Gumiela.
Tym razem zapraszamy na film o jednym z najważniejszych instrumentów w naszej kolekcji – fortepianie Zygmunta Noskowskiego.
To fortepian skrzydłowy renomowanej warszawskiej firmy Krall & Seidler. Należał do Zygmunta Noskowskiego – kompozytora, dyrygenta i znakomitego pedagoga, pod okiem którego kształcili się m. in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz czy Ludomir Różycki.
Instrument pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25. lecie działalności kompozytorskiej – na dece nadklawiaturowej jest tego ślad – złota tabliczka z wygrawerowanym napisem „Zygmuntowi Noskowskiemu w dwudziestopięciolecie jego pracy kompozytorskiej (1865-1890) Rodacy”.
Fortepian był w posiadaniu rodziny artysty do 1979 roku, po czym został odkupiony od synowej kompozytora, Eugenii Noskowskiej i trafił do Kolekcji Andrzeja Szwalbego.
Obecnie jest to instrument w pełni sprawny – w końcu można było usłyszeć jego brzmienie. Pierwszy recital zagrał na nim Mariusz Klimsiak – w repertuarze nie zabrakło utworów skomponowanych przez Noskowskiego. Nagrano na nim kilka płyt, wykonywane są także koncerty.
W filmie „Fortepian Noskowskiego” zawarto m. in. wypowiedzi muzyków grających na tym fortepianie koncerty , a także rozmowy z przedstawicielami instytucji naukowych i muzycznych w Polsce.
PAŁAC W OSTROMECKU [52] 364-64-11