Przejdź do treści

Filip Lipski (skrzypce) & Tomasz Gumiela (fortepian) – koncert

08.11.2015 Minęło

Filip Lipski urodził się w Bydgoszczy. Po ukończeniu „Szkoły Talentów” w Poznaniu kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. T. Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie). Następnie wyjechał do Londynu, gdzie został uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie się w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. K. Śmietany. Swoje wirtuozowskie i artystyczne umiejętności doskonalił u wybitnych muzyków jak: W. Wiłkomirska, K.A.Kulka, P. Munteanu, N. Chestain, K.Węgrzyn, R. Nodel, H. Schunk, B. le Monnier, A.R. Kragerud. Był gościnnym koncertmistrzem w wielu różnych orkiestrach i festiwalach muzycznych. Wykonuje recitale solowe w całej Europie, np. w „Konzerthaus”w Berlinie, ”Southwerk Cathedral” w Londynie, jako solista z Kameralną Orkiestrą ”Amadeus” w Dworze Artusa w Gdańsku. Był laureatem wielu konkursów w tym: (1 miejsce) na międzynarodowym konkursie w Quakenbrucken w Niemczech, (1 miejsce) na Ogólnopolskim konkursie J.S.Bacha w Polsce, (1 miejsce) na konkursie muzyki kameralnej Juttungs-Foundation w Stendhal w Niemczech. Gra na skrzypcach W. Topa.

 

Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Aktualnie pracuje na stanowisku wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu, kameralistyki oraz współpracując z klasą śpiewu prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.

Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku. Ma w swoim dorobku dwie płyty z polskimi pieśniami współczesnymi XX wieku. Wraz z żoną Agatą Nowakowską-Gumielą współtworzy duet fortepianowy i ma dwóch wspaniałych synów – Jakuba i Jędrzeja.