ESA

18.10.2015 Minęło
Niedziela 18 października
Pałac w Ostromecku
11.00 – Koncert „Młode talenty” w wykonaniu uczestników Master classes, akompaniament – Agata Nowakowska-Gumiela
16.00 – Teatrzyk „Zielona Gęś” w wykonaniu młodzieży z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy;
Gałczyński widziany przez Małgorzatę Witkowską, aktorkę Teatru Polskiego w Bydgoszczy;Wykład dr Natalii Mrozkowiak „Gałczyński – inaczej”
17.30 – Wernisaż wystawy malarskiej Barbary Marcinkowskiej „Malarstwo i Muzyka” i inauguracja Europejskiego Salonu Muzyki
Agata Nowakowska-Gumiela fortepian
Jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury.
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Universität fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki Prof. Teresy Leopold.
Koncertowała w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii w Wiedniu, Niemczech, Rosji i Chile.
Agata Nowakowska-Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m.in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Pracowała jako korepetytor na letnich kursach wokalnych w Sieggraben (Austria) oraz kursach wiolonczelowych w Radziejowicach. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Wraz z mężem Tomaszem współtworzą duet fortepianowy Pianoptikum.
Barbara Marcinkowska malarka
„Wibracje dźwięków i kolorów, światło, rytm, przestrzeń, kolor dźwięku i harmonia kolorów, ekspresja, wzajemne przenikanie się tych elementów fascynują mnie i nadają sens memu życiu i twórczości”.
Od wielu lat malarstwo zajmuje ważne miejsce w moim życiu. Urodziłam się w rodzinie muzyków. Rodzice i brat, wspaniali muzycy i artyści, rozbudzili we mnie miłość do muzyki i sztuki. Bardzo wcześnie rozpoczęłam działalność koncertową ale dopiero w Paryżu mogłam zacząć malować i wypowiadać się w obu dziedzinach. Tu spotkałam tez wielu interesujących i wspaniałych malarzy, którzy odegrali ogromną rolę w moim rozwoju artystycznym. Wspomnę chociażby Ardona, który był uczniem Kandinskiego i Paula Klee w Bauhaus, a także Rafaela Matar, ucznia Bacona i Matty w Berlinie.
W Paryżu studiowałam malarstwo w Akademii Amerykańskiej, cztery lata studiowałam również rysunek w Akademii Sztuk Pięknych i w Akademii Grande Chaumière na Montparnassie. Poza tym doskonaliłam swoje umiejętności w „atelier” kilku malarzy: Haspa, Agnès Monteillet, Christophe Kawalko i Laurent Cattaneo.
Ważniejsze wystawy osobiste:
2008 – galeria Harmattan w Paryżu (retrospektywna)
2012 – Bretoncelles „Malarstwo i Muzyka”
2014 – Galeria Innowacji w Bydgoszczy
2015 – Muzeum Wodociągów – Galeria Wieży Ciśnień
2015 – Galeria w Ratuszu w Inowrocławiu
2015 – Galeria „Chez Leo” na Montparnassie w Paryżu
Teatr „Różowe Pudelki” gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy
Spektakl „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przygotowany przez uczniów klasy teatralnej bydgoskiego Gimnazjum nr 9 zajął II miejsce w XXIV Konfrontacjach Teatralnych, które odbyły się w marcu 2015 roku w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Występ ten zaowocował m. in. współpracą z aktorem teatralnym i filmowym oraz reżyserem Andrzejem Pieczyńskim.
Małgorzata Witkowska aktorka
W 1990 roku ukończyła PWST we Wrocławiu. Przez wiele lat aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Występuje m.in. w przedstawieniach: Dziady, Faust, Murzyni, Klub Kawalerów, Wesele, Skąpiec, Trędowata. Melodramat, Podróż zimowa, Burza i wielu innych.
Doświadczenie na planie filmowym: 2008 – w M JAK MIŁOŚĆ (pielęgniarka), 2007 – TESTOSTERON, 2005-2008 – PITBULL, 2005 – TENISISTKA (231) w NA DOBRE I NA ZŁE, 2002-2010 – SAMO ŻYCIE, 1997-2011 – KLAN.
Laureatka nagród:
– 2002 (Bydgoszcz) – nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
– 2000, 1998, 1997, 1996 – laureatka plebiscytu na najpopularniejszą aktorkę sezonu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
– 1996 (Bydgoszcz) – Złota Maska – nagroda „Dziennika Wieczornego”
– 1995 (Bydgoszcz) – nagroda Wojewody Bydgoskiego i dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich, Kultury i Sportu UW
– 1995 (Bydgoszcz) – nagroda im. Hieronima Konieczki – nagroda „Gazety Regionalnej” w Bydgoszczy dla wyróżniającego się w sezonie młodego aktora.
Natalia Mrozkowiak nauczyciel akademicki
Doktor filozofii, zajmuje się teorią sztuki, estetyką współczesną, kulturą wizualną oraz problematyką sztuki najnowszej. Pracuje jako nauczyciel akademicki w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Należy do Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”.