Przejdź do treści

ESA

17.10.2015 Minęło

Pałac w Ostromecku

17.10.2015

g. 19.00 – Spotkanie z Kirą Gałczyńską – córką poety, gościem specjalnym Festiwalu, które poprowadzi Jolanta Baziak. (Autokar na spotkanie będzie podstawiony przed siedzibą MCK, ul. Marcinkowskiego 12 o godz. 18.15)

 

 

Kira Gałczyńska

 

Urodzona w Wilnie w 1936 dziennikarka, pisarka, edytorka twórczości rodziców, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach, w latach 1958-1980 pracowała jako dziennikarka w ukazujących się wówczas dziennikach, tygodnikach, czasopismach; w telewizji prowadziła swój własny program „Muzyka i poezja”; w latach 1980-1997 pracowała jako kustosz w zorganizowanym przez siebie Muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie. Od 1997 roku – na emeryturze.

 

Autorka ponad 20 książek – od debiutanckiego tomu reportaży z Turcji („Polacy w kraju półksiężyca”, Wydawnictwo Literackie, 1974) po powieść „Jeszcze nie wieczór” (Wydawnictwo Marginesy, 2014) i biografistykę – ostatnio „Srebrna Natalia” (Wydawnictwo Marginesy 2013) oraz „Zielony Konstanty” (Świat Książki, 2011). Jej tom wspomnień „Mój anioł ma skrzydło zielone” uznany został za książkę roku 2013 w plebiscycie czytelników Klubu Księgarza w Warszawie.

 

Jolanta Baziak

Poetka, eseistka, krytyk literacki, ukończyła studia polonistyczne, filozoficzne i teologiczne.

Od trzynastego roku życia związana jest z Bydgoszczą. Debiutowała w 1974 r. w Polskim Radio cyklem wierszy Strefa pomylonych. Przez wiele lat była pracownikiem warszawskich ZPR-ów, Estrady w Poznaniu i w Bydgoszczy. W stanie wojennym kierownik zespołu kabaretu „Klika”. Wydała łącznie 20 samodzielnych publikacji zwartych – poetyckich i prozatorskich. Jej wiersze ukazały się w przekładach na język angielski, niemiecki, czeski i islandzki. Od siedemnastu lat jest redaktorką naczelną Miesięcznika Literackiego „Akant”. Redaguje książki i cykle wydawnicze. Pracuje obecnie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Współpracuje z kilkoma stowarzyszeniami twórczymi. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest członkiem Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych, Stowarzyszenia „Teatr na Barce”, Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop” oraz Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Od pięciu lat prowadzi warsztaty literackie. Otrzymała za swoją twórczość i działalność społeczno-kulturalną wiele nagród i wyróżnień.

We wrześniu 2014 roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy twórczej.