Przejdź do treści

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w ZPP w Ostromecku

10.05.2015 Minęło

Niedziela 10 maja 2015 r. będzie w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku Dniem Otwartych Funduszy Europejskich. Zapraszamy Państwa do bezpłatnego zwiedzania barokowego Pałacu Starego w godz. 11 – 18.00 oraz ogrodów w stylu angielskim i włoskim. O historii tych pięknych miejsc opowiedzą rekonstruktorzy w strojach z epok: rodu Ostromeckich herbu Pomian i Dorpowskich herbu Junosza.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, 10.05.2015, niedz., godz.12.00, Pałac Stary, wstęp wolny

NOWA MUZYKA – MUZYCZNE OPOWIEŚCI DLA DZIECI & Maja Babyszka

 

MUZYCZNE OPOWIEŚCI DLA DZIECI: Marcin Gumiela – muzyka do wierszy Brzechwy i Tuwima. Wykonawcy: NOVA QUARTET w składzie: Wojciech Górecki – skrzypce, Przemysław Nawrocki- skrzypce, Mateusz Bocheński – altówka, Adam Szurka – wiolonczela, Jacek Kwaśniak – perkusja, Mateusz Szwankowski – klarnet, Jakub Zarębski – recytacja.

Koncert odbywa się w ramach III Festiwalu Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA 2015, współfinansowanego ze środków finansowych Miasta Bydgoszczy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Zapraszają Kujawsko-Pomorski Oddział Związku Kompozytorów Polskich i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Maja Babyszka – młoda artysta jest wychowanką prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Uczy się w Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy; jest uczennicą Klasy Talentów. Oprócz muzyki klasycznej Maja Babyszka interesuje się jazzem i od pięciu lat zgłębia zawiłości improwizacji jazzowej pod okiem prof. Karola Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach jazowych i bluesowych, polskich i międzynarodowych. Kilkukrotnie wystąpiła z własnymi koncertami jazzowymi.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, 10.05.2015, niedz., godz. 16.00, Pałac Stary, wstęp 10 zł

Akademia w Pałacu

Wystąpią: Anton Birula – lutnia, teorba, Marcin Tarnawski – skrzypce barokowe, Dorota Zimna – klawesyn

Anton Birula – studiował lutnię w Królewskim konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohiko Satoh i w Wyższej szkole Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Konrada Junghaenela. Od wielu lat Anton Birula prowadzi bogatą dzialalność artystyczną Gra na lutni oraz jej wszystkich odmianach, teorbie i gitarze barokowej. W repertuarze artysty znajdują się utwory od wczesnego renesansu do pożnego baroku. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej.

Dorota Zimna – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz, następnie Podyplomowe Studium Instrumentalistyki w tej samej uczelni.
Od 2005 roku jest wykładowcą w Zakładzie Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest członkiem zespołu muzyki dawnej Laboratoire de la Musique,występuje jako solistka i kameralistka.

Marcin Tarnawski – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie muzyk orkiestrowy Opery Nova w Bydgoszczy oraz wykładowca w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy. Koncertuje w Polsce i zagranicą będąc członkiem zespołów muzyki dawnej Laboratoire de la Musique oraz Intemperata jak również kwartetu smyczkowego Raffa. Wykładowca Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie w zakresie gry orkiestrowej i kameralistyki.

 

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich, 10.05.2015, niedz., godz.17.30, Pałac Stary, wstęp wolny

Unia europejska a tożsamość narodowa – wykład prof. Janusza Kutty

Nasz prelegent to historyk – archiwista, długoletni dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Autor publikacji z historii nowożytnej i najnowszej oraz historii administracji Pomorza i Wielkopolski. Członek Towarzystwa Naukowego Toruńskiego, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego oraz Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu.