Przejdź do treści

Bella Italia, czyli Dzień włoski w Ostromecku

01.06.2014 Minęło

Organizator Towarzystwo Polsko – Włoskie, współorganizator Miejskie Centrum Kultury, prowadzenie Emilia Czekała.

W pierwszej części spotkania wystąpi znakomity pianista, którego bywalcy Zespołu Pałacowo Parkowego mieli już okazję usłyszeć – Paweł Wróbel.

Paweł Wróbel studia licencjackie ukończył w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie studiuje w klasie dr Piotra Kępińskiego. Pracował także pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, prof. Ewy Pobłockiej, prof. Anny Malikovej (Rosja, Niemcy), prof. Josepha Banowetza (USA). Uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Miał zaszczyt wykonywać recital chopinowski w dworku Chopina w Ducznikach – Zdroju, w rocznicę śmierci kompozytora. Grał także w Japonii (Tokio, Kummamoto, Hitoyoshi), Czechach (Jesenik) i na Litwie (Druskienniki, Wilno). Towarzyszył polsko – węgierskiemu sympozjum historyczno-naukowemu w 2006 roku.

Po koncercie Pawła Wróbla odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o Włoszech. W drugiej części zapraszamy na koncert operowy. Wystąpią: Anna Maria Adamiak –mezzosopran oraz Magdalena Chmielecka – sopran. Akompaniować będzie na fortepianie Mirosław Feldgebel. W programie najpiękniejsze arie operowe m.in. Haendla, Vivaldiego, Rossiniego, Verdiego i Pucciniego

Anna Maria Adamiak – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (wydział wokalno – aktorski) oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Jedna z najlepszych wokalistek młodego pokolenia, solistka czynnie koncertująca w kraju i za granicą (Niemcy, Hiszpania, Norwegia, Irlandia, Ukraina, Litwa). Śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, stale poszerzająca swój repertuar, poruszająca się doskonale w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Laureatka i finalistka konkursów wokalnych, interpretacyjnych na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Współpracuje z orkiestrami, zespołami, instrumentalistami w kraju i za granicą. W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności (ponad 500 koncertów). W październiku, w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, odbyła się premiera płyty, napisanej specjalnie dla niej przez Andrzeja Zaryckiego -kompozytora, pianisty i kierownika muzycznego  Ewy Demarczyk. Jej sylwetka została ujęta w książce „Polscy śpiewacy” Jacka Chodorowskiego oraz „Belcanto w Krakowie” tego samego autora. Napisał, że to solistka posiadająca niesamowity głos oraz pełne pasji interpretacje.

Magdalena Chmielecka – sopran – studentka I roku studiów magisterskich uzupełniających Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego.2 Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hariclei Darclee w Braili w Rumunii – nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty (sierpień 2012), finalistka Międzynarodowego Konkursu Belcanto im. Vincenzo Belliniego w Catanii na Sycylii (listopad 2012), laureatka Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku (październik 2013).Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak Kaludi Kaludov, Teresa Żylis-Gara, Izabela Kłosińska, Bogdan Makal, Claudio Desderi czy Paul Esswood.Współpracowała z Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica”. Wystąpiła na scenie Opery Bałtyckiej w spektaklach studenckich przygotowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, jako Lauretta w operze Gianni Schicchi Pucciniego oraz Fanny w operze Weksel małżeński Rossiniego.

 Mirosław Feldgebel – absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, studiował także na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Partnerował wielu najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri).

 

Więcej inf.: http://www.api.bydgoszcz.pl/