Przejdź do treści

Barvinsky Duo

20.09.2015 Minęło

Otwarcie saloniku muzycznego w Pałacu Nowym

Koncert międzynarodowego duetu Barvinsky Duo

Anna Stempin-Jasnowska – pianino, Taras Mencinskyj – wiolonczela

 

Barvinsky Duo – międzynarodowy duet, który tworzą pianistka Anna Stempin-Jasnowska i wiolonczelista Taras Mencinskyj. Zespół koncertując na Ukrainie propaguje muzykę kompozytorów polskich, a w Polsce kompozytorów ukraińskich. Szczególnym zainteresowaniem duetu cieszą utwory kameralne W. Barwińskiego i F. Chopina.

 

Taras Mencinskyj – wiolonczelista, studia ukończył w Konserwatorium we Lwowie w klasie Jurija Szpicera; doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Wadima Czerwowa w Konserwatorium w Kijowie. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralistyki w Chmielnickim oraz I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. M. Łysenki w Kijowie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, występując z recitalami zarówno na Ukrainie, jak i poza jej granicami. Jest założycielem kwartetu wiolonczelowego i stałym uczestnikiem Międzynarodowego festiwalu muzyki współczesnej „Kontrasty” we Lwowie. Oprócz działalności koncertowej prowadzi również działalność pedagogiczną, jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie.

 

Anna Stempin-Jasnowska – pianistka, studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Tatiany Szebanowej (dyplom z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonaliła studiując u prof. Eugena Indjica, Wiktora Mierżanowa i Lee Kum Singa. Jest laureatką konkursów pianistycznych: Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Konkursu „Yamaha Music Foundation of Europe”, III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. K. Szymanowskiego w Łodzi oraz I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Zakopanem. Była dwukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na zaproszenie ONZ występowała w Libanie. Z wielkim zamiłowaniem wykonuje muzykę współczesną i kameralną. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia. Jest doktorem sztuki, adiunktem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę fortepianu.