Przejdź do treści

Akademia w Pałacu – koncert

06.04.2014 Minęło

Katarzyna Nowak – Stańczyk (absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1989 roku w klasie prof. Jadwigi Pietraszkiewicz) jest laureatką nagrody specjalnej na Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu (1987), finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Pretorii (RPA, 1990) oraz zdobywczynią nagrody specjalnej podczas I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszkowski w Warszawie (1992).

W latach 1989-92 była solistką Bydgoskiej Opery, do której powróciła na stałe w roku 2003. Przez kilka kolejnych sezonów śpiewała na scenach Teatrów Wielkich w Poznaniu i Łodzi, Opery Wrocławskiej, Teatru Muzycznego Roma w Warszawie oraz Polskiej Opery Telewizyjnej.

W swym szerokim repertuarze posiada partie sopranowe w takich dziełach scenicznych, jak: Czarodziejski flet, Cosi fan tutte, Don Giovanni, Wesele Figara W.A. Mozarta, Don Pasquale, Łucja z Lammermoor, Anna Bolena G. Donizettiego, Traviata, Rigoletto, Nabucco, Bal maskowy, Trubadur G. Verdiego, Semiramida, Turek w Italii, Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Carmen G. Bizeta, Cyganeria, Tosca, Madama Butterfly G. Pucciniego, Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, Straszny dwór S. Moniuszki, Lakmé L. Delibesa, Gioconda A. Ponchiellego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Zemsta nietoperza, Baron cygański J. Straussa oraz Wesoła wdówka F. Lehára. Łącznie zaśpiewała ponad 1200 spektakli.

Wykonuje również dzieła koncertowe, jak: Magnificat J.S. Bacha, Requiem W.A. Mozarta, G. Verdiego i A.L. Webbera, IX Symfonię L. van Beethovena, Stabat Mater G.B. Pergolesiego, A. Dvořáka i K. Szymanowskiego, Carmina Burnana C. Orffa, Symfonię Kopernikowską H.M. Góreckiego i Angelus W. Kilara oraz lirykę wokalną F. Chopina, R. Schumanna, A. Dvořáka, M. de Falli i innych kompozytorów (łącznie około 2000 pieśni). Zrealizowała nagrania dla: SABC – Johannesburg, Programu II Polskiego Radia i Telewizji Polskiej (program Wokół Wielkiej Sceny).

Od roku 2003 prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, od 2006 na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Dwa lata temu otrzymała, z rąk Prezydenta RP, tytuł profesora sztuk muzycznych. Została również uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Nagrodą II stopnia przyznaną przez Rektora AMFN w Bydgoszczy.

Olga Wołkowa ukończyła Konserwatorium w Charkowie w klasie fortepianu prof. Marii Jeszczenko (1978). Po studiach pracowała w teatrach operowych na terenie Rosji i Ukrainy. W latach 1984-1993 była głównym korepetytorem i członkiem Rady Artystycznej w Teatrze Opery i Baletu w Doniecku (Ukraina). W tym czasie dokonała wielu nagrań dla radia i telewizji, koncertowała w wielu miastach Rosji, Ukrainy, Estonii oraz we Włoszech i Niemczech. Od 1993 roku pracuje w Polsce jako korepetytor w Operze Nova w Bydgoszczy, poza tym przygotowywała i realizowała partię klawesynu, celesty i fortepianu w licznych operach (m.in. Don Giovanni W.A. Mozarta i Cyrulik sewilski G. Rossiniego). Jako akompaniator uczestniczyła w wielu konkursach wokalnych, m.in. w konkursie im. S. Moniuszki, Ady Sari i konkursie w Dusznikach-Zdroju. Przygotowywała i wykonywała widowisko operowe Śladami Figaro, operę M. Ravela Dziecko i czary oraz uczestniczyła w przygotowaniu Carmen G. Bizeta i Gianni Schicchi G. Pucciniego. Akompaniowała uczestnikom Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy. Występowała jako solistka i akompaniatorka na terenie Bydgoszczy oraz innych miast polskich, m.in. Szafarni, Łodzi, Wrocławia. W roku 2003 wraz z solistką H. Fulara-Duda reprezentowała Polskę na Festiwalu i Sympozjum we Francji.

Obecnie pracuje jako starszy wykładowca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

_______________

Koncert rozpocznie się o godz. 16.00. Bilety, w cenie 10 PLN , do nabycia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14), w Pałacu Nowym w Ostromecku (ul. Bydgoska 9) oraz przed koncertem. Nie istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów.