Przejdź do treści

Akademia w Pałacu – koncert Jadwigi Stanek oraz Magdaleny i Marka Swatowskich

30.03.2014 Minęło

W części (francuskiej) pierwszej koncertu – kompozycje M. Ravela, C. Debussy’ego, G. Faurego i H. Saugueta, natomiast w drugiej (niemieckiej) – utwory M. Brucha i A. Klughardta.

Jadwiga Stanek jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie altówki prof. Jana Paruzela (dyplom z wyróżnieniem w roku 2006). Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą uczelnią, gdzie w maju 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a od dwóch lat także prezesem Fundacji Konsonans.

Marek Swatowski również ukończył powyższą uczelnię w klasie oboju Krzysztofa Wroniszewskiego. Pracuje jako pierwszy oboista w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Do szczególnych swoich osiągnięć zalicza nagranie septetuBohuslava Martinů, jakiego w roku 2002 dokonał z francuskimi muzykami: Thomasem Blochem i Bernardem Wissonem oraz Kwartetem Pomorskim dla wytwórni fonograficznej Naxos. Za działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. dwukrotnie przez Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego (1999 i 2008). W minionym roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zajmuje się także dydaktyką – od października 2010 roku prowadzi klasę oboju w macierzystej uczelni.

Magdalena Swatowska – także absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej – dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, gdzie pod kierunkiem prof. Marii Szwajger – Kułakowskiej rozwijała swoje zainteresowania kameralistyką. Z pasją uprawia właśnie ten rodzaj muzyki koncertując w kraju i poza jego granicami (Niemcy, Włochy). Od września 2012 roku objęła – w macierzystej uczelni – funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Prowadzi także klasę fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Zasiada jako juror w konkursach pianistycznych i kameralnych dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.

______________

Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w Pałacu Nowym w Ostromecku. Bilety, w cenie 10 PLN, do nabycia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14), w Pałacu Nowym w Ostromecku (ul. Bydgoska 9) oraz przed koncertem. Nie istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów.