Przejdź do treści

AKADEMIA W PAŁACU

30.10.2016 Minęło

W programie:

L. van Beethoven – Duet nr 1 C-dur na klarnet i fagot w opr. na skrzypce i wiolonczelę

J. Haydn – Trio fortepianowe G-dur nr 39 Hob. XV:25

F. Schubert – Sonata a-moll na fortepian i skrzypce D. 385

W.A. Mozart – Trio fortepianowe d-moll KV 442

 

Bolesław Siarkiewicz ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem profesorów Jadwigi Kaliszewskiej, Romana Lasockiego, Antoniego Cofalika oraz Charlesa Tregera. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał także wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za znaczący wkład w rozwój utalentowanej muzycznie młodzieży. W 2006 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku. Współpraca z czołowymi kompozytorami młodego pokolenia zaowocowała prawykonaniami ich dzieł. W swoim dorobku Bolesław Siarkiewicz posiada nagrania płyt dla wytwórni Dux, dla Związku Kompozytorów Polskich oraz dla wydawnictwa Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Nagrywał także dla TVP Bydgoszcz. W 2009 roku płyta Young Composers in Tribute to Fryderyk Chopin z nagraniem Tria florenckiego Michała Dobrzyńskiego otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka współczesna. Bolesław Siarkiewicz jest adiunktem na Wydziale Instrumentalnym macierzystej uczelni.

Joanna Otmianowska-Siarkiewicz – urodzona w Warszawie wiolonczelistka i pedagog wiolonczeli. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Romana Sucheckiego oraz dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. Studiowała również kameralistykę w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. W czasie studiów była członkiem Orkiestry Kameralnej Accademia dell’Arco i koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u takich profesorów jak Tomasz Strahl, Andrzej Zieliński, Jadwiga Kaliszewska. W latach 1999-2014 współpracowała z orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy grając pod batutą m.in. Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Andrzeja Straszyńskiego, Piotra Wajraka. Wraz z zespołem Opery Nova odbyła liczne tourneé. Od 1999 r. z prowadzi klasę wiolonczeli w PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Jej uczniowie rokrocznie zdobywają laury w ogólnopolskich konkursach wiolonczelowych.

Anna Jurgawka – ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej, następnie podjęła studia podyplomowe w tejże Uczelni w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne uczestnicząc w kursach mistrzowskich w klasach prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Koncertowała z Filharmonią Koszalińską oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Jerzego Maksymiuka i Jerzego Salwarowskiego. W czasie Festiwalu Pianistyki Słupskiej Estrada Młodych zyskała pozytywne recenzje. W latach 2007-2013 roku pracowała w PZSM w Bydgoszczy jako pianistka w Klasie Talentów wiolonczeli prof. T. Strahla i mgr I. Michalak. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający się akompaniament (m.in. w Warszawie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu) poświęciła się kameralistyce. Od 2010 roku pracuje w bydgoskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Marcina Baranowskiego i dr. Bolesława Siarkiewicza.