Przejdź do treści

3 maja z Mazurkami Chopina nagranymi na fortepianie Krall & Seidler

Krall & Seidler, nagranie na fortepianie należącym do Zygmunta Noskowskiego

03.05.2021 12.00 - 16.00Minęło

Zespół Pałacowo Parkowy w Ostromecku

Tym razem w przestrzeni ostromeckich parków usłyszymy utwory z płyty Aleksandry Bobrowskiej pn. Fryderyk Chopin Mazurki. Wydawnictwo powstało dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego. Wydawcą jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

To debiut niezwykle uzdolnionej pianistki młodego pokolenia Aleksandry Bobrowskiej, która nagrała wszystkie Mazurki Chopina. Płyta zarejestrowana została na fortepianie Krall & Seidler, należącym przed laty do Zygmunta Noskowskiego.

Ciekawostką jest fakt, że Fryderyk Chopin zadedykował Mazurek op. 33 hr. Róży Mostowskiej, wnuczce Pawła Mostowskiego, właściciela Ostromecka. Fryderyk i Róża poznali się w Paryżu. W 1837 roku, dwudziestosiedmioletni artysta zadedykował jej cztery mazurki op. 33: gis-moll, C-dur, D-dur i h-moll, wydane w roku następnym przez Schlesingera w Paryżu, także opublikowane w Lipsku i Londynie. Mazurki napisane dla wnuczki właściciela Pałacu w Ostromecku, nagrane na instrumencie kompozytora Z. Noskowskiego, wielkiego admiratora twórczości Chopina, będziemy mogli również posłuchać.

Płytę Mazurki Chopina w wykonaniu Aleksandry Bobrowskiej będzie można nabyć w sklepie internetowym MCK.