Przejdź do treści

Zajęcia studentów podyplomowych w ZPP w Ostromecku

Pod koniec czerwca odbyły się w ZPP w Ostromecku zajęcia Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy i Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddziału Regionalnego TWP w Bydgoszczy.

Oto opinia wykładowcy i uczestników:

Ostromecko zostało nazwane przez Andrzeja Szwalbego „Bydgoskim Wilanowem”. Myślę, że nie tylko dokonał takiego porównania ze względu na pałace i parki położone tuż przy Bydgoszczy. Atutem tego miejsca jest możliwość organizowania wielu wydarzeń artystyczno – kulturalnych w wyjątkowej scenerii. Jest to nie tylko kompleks zabytkowy, ale też tętniące życiem miejsce. Miejsce, które jest dostępne dla wszystkich, którzy tylko mają ochotę tu się wybrać.

Tak też działo się pod koniec czerwca. To tu odbyły się ostatnie zajęcia studiów podyplomowych z zakresu tzw. „sztuki” (plastyka, muzyka, wiedza o kulturze i zajęcia artystyczne). Studenci mieli okazję nauczyć się podstawowych kroków polskich tańców narodowych (między innymi poloneza, kujawiaka). Mogli w gościnnych murach Pałacu Starego obejrzeć kolekcję fortepianów i salonik Andrzeja Szwalbego. W podziemiach pałacu mogli pośpiewać polskie piosenki ludowe i biesiadne oraz przeanalizować stroje ludowe. Była to także świetna okazja (pogoda dopisała), aby przejść się po pięknym parku, „w którym przeplata się zapach róż ze starego rosarium i aromat roztaczany przez ponad stuletnią aleję lipową.” Na koniec zajęć studenci otrzymali w sali koncertowej Pałacu Starego świadectwa potwierdzające ukończenie formy nadającej nowe kwalifikacje nauczycielom.

Zespół Pałacowo – Parkowy w Ostromecku dzięki mądremu i otwartemu stylowi zarządzania służy nie tylko mieszkańcom, ale jest inspiracją dla nauczycieli, którzy będą tu wracać ze swoimi uczniami. Tak stwierdzili studenci i słuchacze Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy i Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddziału Regionalnego TWP w Bydgoszczy.

Dziękujemy, Grzegorz Nazaruk