Przejdź do treści

Za fleszem miłości M. Zalewskiej (1954-2013), 7.11.14

Odejście
nadgryzione zębem czasu
opakowanie
legło na łóżku
jak karta choroby
w świadomości niemocy
żegna się z życiem
z nadzieją
patrzy w sufit
by pożegnać
oblicze człowieka
Małgorzata Zalewska (1954-2013)

Nietypowy wieczór autorski obył się w piątek 7.11.2014, w Pałacu Nowym w Ostromecku. Bohaterką była przedwcześnie zmarła Małgorzata Zalewska (1954-2013) i Jej tomik poezji pt. „Za fleszem miłości”, wydany dzięki rodzinie, już po… Spotkanie prowadził Mieczysław Wojtasik, a za recytację i śpiew odpowiedzialna była utalentowana aktorka Roma Warmus.
Na wstępie książki Mieczysław Wojtasik podkreślił: „Jest teraz wśród nas i w nas, Małgorzato, cisza/ jakby świat/ spakował manatki. I pozostało niewymownie mniej wspólnej troski o ład świata, o ludzki wymiar zdarzeń, o urok wschodów i zachodów słońca, o urodę Ziemi, na której wypadło nam wspólnie żyć i tęsknić do nieba. Gdy by¬łaś/ w domu było ciepło i poza domem, na bezkresie Boskiej doskonałości, nie brakowało ciepła i znamion piękna, które tu, na ziemskim padole, jawią się nam jako wypełnione feerią barw kwiaty: róże, tulipany, lilie, storczyki, piwonie i, rzecz oczywista, chryzantemy. Jak one teraz, po¬zbawione Twoich spojrzeń, Małgorzato, Twojej zapobiegliwej i szczodrej łagodności rąk, spolegliwego pochylenia, czułości i serdeczności, patrzą na świat? Ile w ich wielobarwnych źrenicach kryje się smutnej zgody na rzeczywistość bez Ciebie, a ile zdziwienia, że osamotnienie przyszło tak nagle i nieoczekiwanie? Widocznie tęsknota do nieba była w Tobie więk¬sza, prawdziwsza, niż ta powszechna, przebijająca się przez szarą co¬dzienność, zakotwiczona w trudnej krzyżówce życia, a także w uchyłkach czasu, gdy biel dnia/ szykuje się/ do obchodu i gdy na plan pierwszy wybijają się tabletki…/ kroplówka…/ zastrzyk… Czy rozkwitanie chryzantem i in¬nych gatunków kwiatów w ogrodach – gdzie w kroplach rosy/ mizdrzy się trawa// słodką szminką/ znaczą usta maliny – jest teraz mniej spontaniczne, mniej wyraziste? I mniej empatyczne, i mniej radosne?”.

Małgorzata Zalewska – profesor dr hab. nauk rolniczych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, dzięki wrażliwości oraz umiejętności dostrzegania piękna w świecie, była także poetką. Jej dorobek poetycki stanowią publikacje w almanachach i antologiach: wybór wierszy XVI, XVII, XX, XXI konkursu poezji religijnej im. ks. prof. J. Tischnera, Ludźmierz 2008, 2009, 2012, 2013; Pożegnanie lata pisarzy i artystów, Kraków 2009; Pieśń dębu przy świecach sosen, Barcin 2009, Znaki wiary i pamięci w polskim krajobrazie, Barcin 2012, Oczy wody widzą całość, Barcin 2013 oraz kwartalniku „Kozirynek”. Brała udział w audycji poetyckiej w Radiu Alfa w Krakowie „Każdy rodzi się poetą”. Pierwszy tomik wierszy „Z dotyku słońca” opublikowała w 2010 r. Obecne wydanie „Za fleszem miłości” stanowi zbiór niepublikowanych dotychczas wierszy.