Przejdź do treści

Wystawa Pleszyńskiego pt. PORT, 14.09.2016

W środę 14 września, w Europejskim Salonie Artystycznym w Pałacu Nowym w Ostromecku, odbył się wernisaż wystawy Grzegorza Pleszyńskiego.

Grzegorz Pleszyński – Port

Wystawa zaczyna się od obrazu portu. Typowy marynistyczny krajobraz, jachty widziane podwójnie. Zarówno nad, jak i na płaszczyźnie wody. Odmalowane wiernie, zmysłowo, lecz z ekspresjonistyczną syntezą, uwypuklającą rześki nastrój i dychotomię krajobrazu – dynamikę strzelistych łodzi, przełamującą spokój, horyzontalnej płaszczyzny wody i nieba. To obraz z lat 80-tych, tradycyjny pod względem warsztatowym, oprawiony w ramę, mogący schlebiać komercyjnym gustom. To mało znane oblicze autora pozostałych eksponowanych na wystawie dzieł. Nonkonformisty, abstrakcjonisty, multimedialnego performera.

Rozdźwięk jest zamierzony, a zarazem pozorny. Pomimo stylistycznych różnic, każda z prezentowanych tu prac na swój sposób realizuje tytułowy wątek – niektóre wyraźnie odwołują się do portowych widoków, inne narzucają skojarzenia głębinowych kształtów i barw, kolejne przywodzą na myśl rozległe niczym ocean przestrzenie, a w ironiczny sposób o motyw marynistyczny zahaczają prace, w których wykorzystano szablony – z papierową łódeczką i rybą.

Lecz pod płaszczyzną tych powierzchownych, intuicyjnych skojarzeń, kryje się kolejna warstwa interpretacyjna.

Port to początek i koniec. To symbol podroży w zmiennej, płynnej przestrzeni, w której nierzadko trafiamy na odwiedzaną już kiedyś przystań. To symbol twórczości, w której pewne motywy, odczucia i symbole wciąż powracają. W co raz to nowych malarskich wizjach.

Port to także łącznik, gniazdo służące do łączenia urządzeń i przesyłania informacji, z i do komputera. Warto więc – używając wszelkich dostępnych nam percepcyjnych narzędzi – włączyć się w wystawę Grzegorza Pleszyńskiego, w jego emocjonalny i światopoglądowy komunikat, w intrygującą malarską podróż, w którą po raz kolejny nas zabiera.

Justyna Gongała

kuratorki wystawy: Justyna Gongała, Zuzanna Straszewska

Wystawa eksponowana będzie w Pałacu Nowym ZPP w Ostromecku do końca grudnia 2016 roku. Zapraszamy!

zdjęcia: Zuzanna Straszewska