Przejdź do treści

Wczas zimowy w dobra Pałuków, ZPP w Ostromecku

Zimowa impreza średniowieczna datowana na drugą połowę XIV wieku, organizowana przez Poczet Henryka z Rynarzewa i Wincentego z Laskownicy odbyła się w sobotę, 14 lutego w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku. Rekonstruktorzy najdalej przybyli z: Czerska k. Wa-wy, Gdańska, Torunia, no i pobliskiej Bydgoszczy oraz Rynarzewa. Pałac Stary, w całości podpiwniczony, z klimatycznymi piwnicami prawie średniowiecznymi, zachwycił miłośników historii.

Rys historyczny: Zima 1378 roku. Sędziwój z Szubina jako starosta krakowski spędza zimę w dalekiej Małopolsce. W tym czasie pieczę nad jego ziemiami sprawują jego współrodowcy i sąsiedzi, Henryk z Rynarzewa i Wincenty z Laskownicy. Obaj rycerze postanawiają spędzić zimę w zamku swego kuzyna. Zapraszają tam również swoich sąsiadów i zaprzyjaźnionych rycerzy wraz z rodzinami. Ostatnie dni karnawału upływają im na ucztach, polowaniach i innych uciechach pozwalających na miłe spędzenie zimowego wczasu. Na terenie parku odbyły się dwie wyprawy. Celem jednej było odnalezienie skarbu, drugiej… śniegu. Tropić pomagał oswojony wilk – Akłak.

W czasie imprezy, do godziny 16.00 miała miejsce akcja: Zwiedzaj Pałac Stary, spotkasz rycerza! Tak oto stworzyliśmy swoisty wehikuł czasu, gdzie „użytkownicy” XIV i XXI wieku znaleźli wspólną płaszczyznę dialogu. Uwieczniło to wiele zdjęć 🙂

Zdjęcia: Dariusz Gackowski, Monika Sendor Kroszel i inni