Przejdź do treści

Tadeusz Szlenkier & Mariusz Rutkowski w Pałacu, 26.07

W niedzielę, 26 lipca w Pałacu Nowym odbył się niezapomniany koncert Tadeusza Szlenkiera promujący nową płytę pt. „Parlami d’amore”.
Na krążku znajduje się 18 najpiękniejszych i najbardziej popularnych włoskich pieśni o tematyce miłosnej, a wśród nich takie przeboje jak „Non ti scordar di me”, “Core ‘ngrato”, „Mamma” czy „O sole mio!” Tadeusz Szlenkier to „śpiewający z kulturą i swobodą tenor o słonecznym głosie…”, któremu towarzyszy wybitny polski pianista Mariusz Rutkowski. Razem tworzą niezapomniany duet, którego brzmienie – nawet w chłodne, deszczowe popołudnie – wprowadziło nas w klimat gorącej Italii.
Po niezwykle udanym debiucie scenicznym w „Balu Maskowym” na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu Józef Kański pisał na łamach Ruchu Muzycznego że artysta „barwą głosu w średnicy przypomina młodego Pavarottiego(…)”. Z pewnością szlachetna i jasna barwa głosu tenora w połączeniu z przepięknym akompaniamentem to doskonała rekomendacja płyty „Parlami d’amore”. Tadeusz Szlenkier to artysta, który z powodzeniem wykonuje zarówno lżejsze kompozycje jak i arie operowe. Utwory, które można usłyszeć na płycie wykonywali tacy znakomici tenorzy jak choćby wspomniany Luciano Pavarotti, Enrico Caruso, Giuseppe di Stefano czy Beniamino Gigli.
Mariusz Rutkowski – Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I. J. Paderewskiego (1999, 2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki (2001). Występuje w najważniejszych salach koncertowych w kraju i zagranicą. Wiele nagrywa (DUX, Polskie Radio). Jego nagrania zdobyły wiele prestiżowych nagród. Pianista nagrał wiele programów telewizyjnych, w tym 15 odcinków „Wokół wielkiej sceny” dla TVP1.
Jeszcze przed koncertem odbyły się drugie – z cyklu czterech wakacyjnych spotkań – warsztaty botaniczno-kulinarne dla rodzin z dziećmi. Te bardzo interesujące zajęcia połączone ze spacerami po parku prowadzi botanik dr Krystyna Stepczyńska-Szymczak. Zapraszamy jeszcze 9.08 i 30.08, niedz., godz. 15.00, ZPP, wstęp wolny.
W ten dzień pełen wydarzeń odwiedzili nas też goście z Hiszpanii. Na zdjęciach w Pałacu Starym jedna z pań w stroju siedemnastowiecznym.