Przejdź do treści

Święto Niepodległości wg ostromeckiej tradycji

Impreza zorganizowana z okazji Dnia Niepodległości w Ostromecku, jak co roku przyciągnęła setki gości, a klimat był fantastyczny! W tym roku, we wtorek 11.11.2014, koncert pieśni patriotycznych odbył się pod hasłem VII ŚPIEWNIK DOMOWY, pt. ZIELNIK POLSKI. Na wspólne odkrywanie oraz śpiewanie dawnych i nowych pieśni polskich zaprosiła licznie zgromadzonych gości prowadząca Krystyna Berndt. Za wspaniałe przygotowanie pieśni przez uczniów odpowiedzialna była Anna Grzybek-Korzeniewska. Wystąpili: Leonard Luther i Dorota Lewandowska oraz Młodzież z Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, z Zespołu Szkół w Ostromecku, a nawet zgromadzona publiczność.

Impreza z roku na rok rozwija się – podkreślił Andrzej Gawroński. Wieli ludzi pragnie inaczej, bardziej patriotycznie przeżyć wyjątkowy dzień 11.11 i włączyć się w poszukiwanie źródeł naszej tożsamości.

„Patriotyzm to pamięć o naszych przodkach i o wielkich bohaterach. To wspomnienia ważnych momentów, historycznych. Patriotyzm polski wpisany jest też w krajobrazy, w cztery pory roku. Jako symbole pojawiają się drzewa, kwiaty i ptaki, np.: szumiące wierzby płaczące, dąb Dewajtis, ulubione jawory, zapraszająca pod swój cień lipa czarnoleska, róże, maki, rozmaryny i dziewczęta zazule i chłopcy sokoły…”- podkreślała Krystyna Berndt.

Specjalnie z okazji Dnia Niepodległości wydany został Śpiewnik domowy. Żołnierze z 1 Brygady Logistycznej zorganizowali małą wystawę broni.