Przejdź do treści

Surrealistyczna Noc Muzeów w Ostromecku 21.05.2016

– Co jest takiego we mnie

co każe mi stać się

NIEWOLNIKIEM

cudzych iluzji?

– spytał surrealistyczny orszak, którym zawiadywał Grzegorz Pleszyński. W sobotę 21 maja o godzinie dwudziestej pierwszej rozpoczęliśmy przedziwną noc muzeów, o której jeden z widzów powiedział w godzinie duchów, że jeszcze nigdy w życiu czegoś takiego nie widział…

Dwa pierwsze wydarzenia przeplatały się (jak to sny mają w zwyczaju, kiedy to jedna oniryczna podróż goni kolejną). Zagrali doskonali artyści: Grzegorz Pleszyński (teksty, trąby etc.) & Bartek Kapsa – perkusja & Jarosław Majewski – kontrabas. Koncert przeplatał się z akcją pn. „Muzeum Przyjdzie do Ciebie” nieformalnej grupy artystycznej Czarny Karzeł i Fundacji Kultury Rozruch. Podczas surrealistycznego happeningu mogliśmy obejrzeć przenośną wystawę prac Łukasza Owczarzaka z cyklu „Sny Mani“ oraz zobaczyć kostiumy zaprojektowane przez bydgoską artystkę Martę Filipiak do filmu Marcina Giżyckiego „Theatrum Magicum“.

Surrealistyczną Noc Muzeów w Pałacu w Ostromecku zakończyło wydarzenie: Orwat Story, czyli odyseja metafizyczna. Dariusz Orwat z Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016 za pomocą surrealistycznych groteskowych wierszyków i piosenek, przybliżył nam kilka kosmicznych prawd o życiu. Wrocławski performer jak zawsze wcielił się w postać tajemniczego okularnika, uczestnicząc w zupełnie absurdalnych sytuacjach.

W międzyczasie małą potyczkę urządzili sobie siedemnastowieczni rycerze pod wodzą Waldemara Młodawskiego.

Księżyc był w pełni…

fotorelacja Alicja Dużyk