Przejdź do treści

Po Grunwaldzie… – obóz średniowieczny, Pałac Stary

2 sierpnia br., za Pałacem Starym odbyły się kolejne warsztaty dla rodzin z dziećmi, pt. Po Grunwaldzie. Przede wszytki bardzo nas cieszy, że „żywa historia” wzbudziła takie zainteresowanie. Na „liście zgłoszeń” wpisaliśmy: 27 os. dorosłych, 34 dzieci oraz 16 os. grupę osób niepełnosprawnych pod wspaniałą opieka Fundacji Wiatrak (byli też goście niezapowiedziani). Dziękujemy Wam za obecność i aktywny udział, bo wtedy takie działania mają największy sens!

Warsztaty prowadzili: Poczet Henryka z Rynarzewa (Paweł i Michalina Jankowscy + Ania) i Poczet Wincentego z Laskownicy (Daniel Witek, Alicja Dużyk + Sara i Iga), Iga Ze Szczecina + Filipek oraz Monika Kroszel. Na tyłach Pałacu Starego w Ostromecku, w pobliżu przepięknej, malowniczej alei lipowej rozbity został obóz średniowieczny, w tym stragan handlowy. Upieczone zostały podpłomyki. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć dokładnie jak wyglądał strój rycerza, gdyż Henryk z Rynarzewa ubierał się na ich oczach, z pomocą chętnych giermków (dziękujemy za pomoc).

Atmosfera była cudowna, uczyliśmy się tańczyć tańce średniowieczne, piekliśmy podpłomyki, aż tu nagle dwaj rycerze z rodu Pałuków pokłócili się o miedzę i doszło do walki. Dzieci dzielnie im kibicowały. Może upalne słońce to sprawiło, ale w pewnym momencie rycerze postanowili przerwać pojedynek i pójść na ugodę.

W średniowieczu dzieci większość czasu spędzały bawiąc się na świeżym powietrzu. Istniała np. zabawa zwana „kot”. Polegała na tym, że dzieci przekazywały sobie zapalony patyczek, a przegrywał ten, w czyich rękach zgasł. Ktoś taki musiał ponieść karę. My oczywiście zaproponowaliśmy mniej niebezpieczną zabawę , ale z popularnej wtedy serii siłowych – przeciąganie liny.

Po spotkaniu wszyscy chętni mogli zrobić sobie zdjęcia w średniowiecznej scenerii. Dużo się działo, więc zamieszczamy dużo zdjęć w fotorelacji.

Jeszcze raz dziękujemy Państwu za świetną zabawę, a Januszowi Lewandowskiemu z Pałacu Nowego za ogromną pomoc „ogniskowo-transportową”.

Organizatorzy

Zdjęcia: Kasia Niećko, Hubert Niećko, Alicja Dużyk

Więcej zdjęcić na FB Pałac w Ostromecku