Przejdź do treści

Partyjka literacka: Miłkowski – Wałęsa; Karnowski – Drwęcki

„Na Rozmowy w Pałacu… zapraszani będą nietuzinkowi ludzie, by dyskutować z nimi na różne tematy. To w wielkim skrócie idea nowego cyklu, który już jutro zainauguruje „Partyjka literacka” – karty na stół wyłożą goście z Krakowa i Bydgoszczy. A to nie koniec kulturalnych nowości w Pałacu Starym w Ostromecku, bowiem swe progi otwiera Mała Bydgoska Czytelnia Pałacowa. […] Na dobry początek będzie dwóch autorów i dwóch prowadzących. Spotkanie to nazwano „Partyjką literacką”, bo ten podwójny duet nie bez powodu kojarzyć ma się z grą w brydża, gdyż o niej właśnie jest w tytułowym opowiadaniu, wydanej w tym roku książki „Wist” Macieja Miłkowskiego z Krakowa…” – napisała Justyna Tota, w „Expressie Bydgoskim, promując wraz z nami to wydarzenie literackie.
W Mikołajki, 6 grudnia zaprosiliśmy do Pałacu Starego na Partyjkę literacką, w której udział wzięli: Maciej Miłkowski (Kraków) – Grzegorz Wałęsa oraz Marcin Karnowski (Bydgoszcz) – Radek Drwęcki. Spotkanie połączone było z otwarciem Małej Bydgoskiej Czytelni Pałacowej (przecięcia wstęgi dokonał Jerzy Świetlik). Za interpretację teksów zaproszonych gości odpowiedzialni byli uczniowie z kółka polonistycznego Arety Rewińskiej-Łanoch, z Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej oraz z Gimnazjum w Ostromecku z klas Danuty Węgierskiej i Hanny German. Bardzo dziękujemy! Młodzież świetnie poradziła sobie z tym trudnym zadaniem.
Zaproponowaliśmy Partyjkę literacką, w której o literaturze i życiu rozmawiało dwóch autorów, i dwóch prowadzących, a tak naprawdę granice zacierały się. Grzegorz Wałęsa (psycholog, podróżnik) jak sam mówi o sobie, bohaterowie Miłkowskiego to jego literaccy alter ego. Radek Drwęcki (filolog, grafik) jest współautorem Brudnej formy, przyjacielem Marcina, grającym z nim od lat. Ci nietuzinkowi ludzie poruszali w dyskusji tematy trudne, ciekawe, zmuszające do refleksji nad kondycją współczesnej rzeczywiści i mentalności. Było o przeciętnej polskości, głupocie telewizji, wyalienowaniu twórcy. Było różnorodnie. Była energia, aż krzesła trzeszczały… Takie spotkanie, rozmowa tego typu odmiennych indywidualności mogła odbywać się wszędzie – w Warszawie, Krakowie, a odbyła się w Ostromecku. Mamy nadzieję, że dała do myślenia młodzieży. Dziękujemy pisarzom i ich współgraczom w literackim rozdaniu za przybycie i bycie sobą, a publiczności za aktywny udział!

Więcej o zaproszonych gościach:
Maciej Miłkowski – ur. 1980 w Łodzi. Prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorem kilkunastu przekładów książkowych z języka angielskiego. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Książkach”, „Zeszytach Literackich”, „Dekadzie Literackiej”, „Studium”, „Krakowie”. Na antenie internetowego Radia Studnia prowadzi poświęcony literaturze program „Mól książkowy”. Mieszka w Krakowie. W 2014 nakładem Fundacji Zeszytów Literackich ukazał się jego debiut literacki, zbiór opowiadań „Wist”.
Marcin Karnowski – ur. 1974 w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, perkusista, bibliotekarz, animator kultury. Publikował m.in. w pismach „Fa-art”, „Ha!art”, „Korespondencja z ojcem”, „Fabularie”. Laureat ogólnopolskiego konkursu i współautor pokonkursowej publikacji „Pisz do Pilcha” (W-wa 2005). Wydał książki Notatki z podróży (Bydgoszcz, 2011) i Brudna forma (Bydgoszcz 2013). Nagrał kilkanaście albumów, zagrał ponad sto koncertów w Polsce i za granicą. Współtwórca festiwali Liberatak i Adaptacje oraz Czytelni Liberatury. Perkusista i autor tekstów w zespołach 3moonboys, Brda i Mara. Od 2012 r. perkusista Variété i George Dorn Screams.
Grzegorz Wałęsa – psycholog, podróżnik, organizator Africa Charity Expedition, doradca polityczny
Radek Drwęcki – grafik, współautor Brudnej form, rysownik, muzyk m.in. 3moonboys.