Przejdź do treści

NOSKOWSKI REAKTYWACJA, 20-21.01.2018

W 98. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, 20 stycznia 2018 roku, miało miejsce w Pałacu Starym bardzo ważne wydarzenie: NOSKOWSKI REAKTYWACJA – prezentacja odrestaurowanego fortepianu firmy Krall & Seidler, należącego do Zygmunta Noskowskiego.

Podczas imprezy m.in. Witold Szulc opowiedział o swoim prapradziadku Zygmuncie Noskowskim!, Andrzej Włodarczyk, prowadzący Pracownię Pianin i Fortepianów, przybliżył specyfikę prac podczas restauracji instrumentu. Goście usłyszeli recital fortepianowy Mariusza Klimsiaka.

Ostromecki fortepian firmy Krall & Seidler z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25. lecie działalności kompozytorskiej. Fortepian był w posiadaniu rodziny Zygmunta Noskowskiego do 1979 roku, po czym został zakupiony od synowej kompozytora, Eugenii Noskowskiej z Poznania, do Kolekcji Szwalbego.

Fot. Dariusz Gackowski

Z kolei w niedzielę 21.01.2018, również w Pałacu Starym, w sali błękitnej na pierwszym piętrze, na zabytkowym instrumencie zagrała Aleksandra Moliszewska.

Fot. Agnieszka Szczutkowska