Przejdź do treści

Noc…, podczas której nie warto spać (17.05)

Noc Muzeów na stałe wpisała się już w kalendarz imprez artystycznych. W Bydgoszczy miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Tym bardziej nam miło, że wiele osób wybrało wycieczkę poza miasto, w mrok (oczywiście przełamany światłem)… do Pałacu Starego w Ostromecku.

Wycieczka pełna była wrażeń! Oto niektóre z punktów programu: Zwiedzanie Synagogi w Fordonie, Pałac Stary: Koncert – Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon), Otwarcie wystawy „Lapidarium Ostromeckie” kurator wystawy: Józefina Szlenkier, Wizyta w pracowni Grzegorza Pleszyńskiego, G. Pleszyński: „Obrazy i Muzyka na fasadzie Pałacu”… (patrzcie fotorelacja).

Cóż możemy powiedzieć nadto, niż przekaz emanujący ze zdjęć… Atmosfera była świetna. Dzięki wsparciu kolekcjonerów, pomocy Filharmonii Pomorskiej, a także wrodzonemu talentowi do zjednywania ludzi, Józefinie Szlenkier udało się stworzyć interesującą ekspozycję (zapraszamy do obejrzenia!). Podczas Nocy Muzeów obecna była Krystyna Berndt, autorka oryginalnej wystawy, pt. „Filozofia stodoły” (wiszącej na II piętrze Pałacu Starego), która dzieliła się ze zwiedzającymi pełnymi pasji opowieściami. Grzegorz Pleszyński zaintrygował nas, opowiadając o swojej wizji sztuki w XXI w. Na fasadzie Pałacu Starego zobaczyliśmy, m.in. obraz Happy war. Obraz, którego tytuł (oczywiście ironiczny) wywołał w Niemczech kontrowersje (artysta mieszka częściowo w Bydgoszczy, częściowo w Berlinie). – Kiedyś myślałam, że wojny mają podłoże ekonomiczne i religijne, teraz sądzę, że do ich prowadzenia przyczyniają się (chore) ambicje wodzów… – to tylko jeden z wielu intrygujących komentarzy.

Okazuje się, że w obliczu sztuki i historii nie chce się spać. 🙂 Mimo to dobranoc 🙂

Zdjęcia: Andrzej Gawroński, Alicja Dużyk

PS Podczas Nocy Muzeów wiele osób robiło zdjęcia, prosimy o dołączenie się do naszej fotogalerii na FB Pałac w Ostromecku