Przejdź do treści

Mistrzowski recital Tomasza Rittera i spotkanie z Kasyldą Łabus-Nawrat, 28.08.21

To było niesamowite wydarzenie. W sali balowej wystąpił zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, a koncertu słuchała m.in. pani Kasylada, która ofiarowała MCK fortepian Wiszniewskiego.

W Pałacu Nowym w Ostromecku, 28 sierpnia br. Tomasz Ritter, wybitny pianista młodego pokolenia, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych zagrał aż na dwóch dawnych fortepianach. Zostały one odrestaurowanych dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Pierwszy to znakomity koncertowy Bechstein, do którego renowacji przyczynili się również Alina Dąbkowska i Krzysztof Dąbkowski – firma Bartex na 100 lecie odzyskania niepodległości 2018 r. Drugi fortepian stołowy J.B. Wiszniewskiego. Specjalnie na ten koncert przybyła Kasyldy Łabus – Nawrat, która wraz z mężem Alojzym Nawratem ofiarowała fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski do ostromeckiej kolekcji. Warto dodać, że sala Pałacu Nowego była pełna, a brawa długie i nie ustające.

– Każdy artysta powinien być odważny. Bardzo łatwo jest pójść utartym szlakiem, a przecież w naszym zawodzie ostatecznie chodzi o to, żeby każdy mógł wyrazić coś swojego – mówił w Dwójce Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2018 roku na instrumentach historycznych. Pianista swoją działalność silnie związał z fortepianem historycznym, który – jak podkreśla – nie jest tak przewidywalny, jak fortepian współczesny.

Ritter w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział także: – dzięki instrumentowi historycznemu odkrywam w utworach coś innego, niż zwykłem słyszeć w dziesiątkach nagrań, nawet znanych utworów. To jest prowokacja, czy nawet kuksaniec, żeby zrobić coś pod prąd.