Przejdź do treści

Koncert mistrzowski – Krzysztof Pełech w Pałacu 19 X

W niedzielę 19.10, w ramach cyklu Akademia w Pałacu wystąpił Krzysztof Pełech – wirtuoz gitary. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać artysty, który należy do elity gitarzystów klasycznych na świecie! Krzysztof Pełech regularnie uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Brał udział w dwudziestu jeden konkursach, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Od 2005 r. prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.

„Zachwycająca jest łatwość i precyzja, z jaką Pełech wykonuje odległe stylistycznie utwory. Wdzięk, subtelność, dbałość o artykulację i wyczulenie na detale to największe zalety tego gitarzysty” – podkreślał Jacek Hawryluk, „Ruch Muzyczny”. Z tą opinią zgodzi się zapewne ostromecka publiczność, która oczarowana domagała się bisów, nie chcąc wypuścić artysty. Melomani byli tak zachwyceni, że już po koncercie wykupili prawie wszystkie płyty Krzysztofa Pełecha, nieraz kupując po trzy, cztery równocześnie (mieli z czego wybierać, gdyż artysta wydał łącznie 16 płyt).

Koncert rozpoczął się w słońcu. Wśród promieni słonecznych igrających w jesiennych barwach liści, spacerowali też bardzo liczni turyści, zauroczeni naszymi jesiennymi alejkami. W tym dniu, w Pałacu Nowym mieliśmy też imprezę z okazji 18 – urodzin. Jednym słowem w tę niedzielę bardzo dużo się działo!

Fot. Alicja Dużyk