Przejdź do treści

Kolekcja Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego

Bydgoszczy przybyła prawdziwa perła. „To jedna z najwspanialszych polskich kolekcji instrumentów”. Tak mówili muzykolodzy o bydgoskiej kolekcji fortepianów, której nowa wystawa została otwarta w niedzielę, 3 maja 2016 w Pałacu Starym w Ostromecku. Otwarciu towarzyszyła premiera pełnego katalogu zbioru.

Kolekcja Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego nie miała przez wiele lat szczęścia. Poniewierająca się pomiędzy różnymi magazynami, rozkwitła ponownie po znalezieniu domu w pałacach ostromeckich. Po długich przygotowaniach, w niedzielę 3 maja, otwarta została nowa aranżacja wystawy tych unikatowych instrumentów. Dokonał tego symbolicznie, współtwórca zbioru, światowej sławy muzykolog prof. Beniamin Vogel. To on, wraz z legendarnym dyrektorem bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, Andrzejem Szwalbe, dokonywał zakupów do budowanej pół wieku kolekcji.

Podczas uroczystego otwarcia zaprezentowano też wydany przez Miejskie Centrum Kultury, prawie 200-stronnicowy katalog zbioru, pierwszy taki w jego historii. Wielokrotnie podkreślano, że kolekcja Ostromecka jest większa nawet od zbiorów Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

„To jedyna w Polsce kolekcja instrumentów, która znajduje się nie w muzealnych salach, ale niejako w swoim naturalnym otoczeniu. W zabytkowych pomieszczeniach pałacowych, z wystrojem z epoki” – mówiła Agata Mierzejewska, muzykolog z Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.

Ostomecka kolekcja znajduje się w położonym ledwie kilka kilometrów od granic Bydgoszczy zespole pałacowym zarządzanym przez bydgoskie MCK. Zbiór, przy odpowiedniej promocji i wpisaniu go w strategię promocyjną miasta, może stać się perłą, przyciągającą do miasta nad Brdą wielbicieli piękna i muzyki z całego świata.

Zbiór prezentowany w Ostromecku obejmuje 53 instrumenty zbudowane w czasie ostatnich 200 lat, w tym największą w Europie grupę fortepianów wykonanych w wytwórniach znajdujących się na ziemiach polskich.

Znaczenie zbioru doceniono podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wtedy to, oficjalnie zaprezentowany został specjalny portal internetowym pn. „Zabytkowe fortepiany – skarby kultury polskiej i wspaniałe zabytki kultury europejskiej” (www.fortepian.instrumenty.edu.pl). Przygotowany przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie serwis przedstawia kolekcję z Ostromecka jako jedną z trzech największych i najważniejszych w Polsce.

Tekst: Jarosław Jaworski / Zdjęcia: Dariusz Gackowski