Przejdź do treści

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował – dzień II, 16.08.2015

W weekend 15 i 16 sierpnia 2015 r., już po raz IV, w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku miało miejsce epickie widowisko historyczne, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Szwedzkim rajtarom oporem stanęli dzielni szlachcice. Do Ostromecka przyjechało ponad 300 rekonstruktorów z wielu grup rekonstrukcyjnych, nie tylko z Polski! Imprezę świetnie prowadził, komentując krwawe bitwy – Dariusz Chojnacki.

Drugim odtworzonym epizodem historycznym z czasów potopu były potyczki pomiędzy wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk oddzieleni, w ciężkiej bitwie Szwedzi zostali tam zdławieni. Po zwycięskiej dla Polaków bitwie miało miejsce wręczenie nagród m.in. z turnieju łuków i szabli. Nagrody były tym bardziej prestiżowe, że wręczyła je minister Teresa Piotrowska.

Więcej o grupie Sarmackie Dziedzictwo – głównym organizatorze imprezy „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” na stronie: http://www.sarmaci.bydgoszcz.pl/ Sarmackie Dziedzictwo to grupa pasjonatów, którzy wykorzystując własne doświadczenie, pragną popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez działania edukacyjne i komercyjne. „Historia przez nas odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale przede wszystkim budować poczucie tożsamości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Zapraszamy Was w burzliwe czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Spotkacie tam postaci znane z lektury Sienkiewicza, pełnych fantazji polskich Sobiepanów, wymuskanych zachodnich kawalerów, dzikich Tatarów, orientalnych przybyszów z Turcji. Prezentujemy historię opartą na niezwykłej literaturze, jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem” (fragment ze strony grupy).

zdjęcia: Dariusz Gackowski (większość) oraz Hanna Parucka, Andrzej Gawroński i Alicja Dużyk