Przejdź do treści

Fundusze Europejskie, Nowa Muzyka, nowe aranżacje…

Niedziela 10 maja 2015 r. był w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku Dniem Otwartych Funduszy Europejskich. Zaprosiliśmy gości do zwiedzania barokowego Pałacu Starego w strojach z epok: rodu Ostromeckich herbu Pomian XV w. i Dorpowskich herbu Junosza XVII w.

Słońce nie dopisało, ale przygotowaliśmy wiele atrakcji. W południe, w ramach Festiwalu NOWA MUZYKA odbył się wspaniały koncert dla dzieci, pt. MUZYCZNE OPOWIEŚCI DLA DZIECI. Dzieci usłyszały dobrze znane wiersze m.in. Brzechwy i Tuwima wraz z muzyką do nich napisaną. Zagrał NOVA QUARTET w składzie: Wojciech Górecki – skrzypce, Przemysław Nawrocki- skrzypce, Mateusz Bocheński – altówka, Adam Szurka – wiolonczela, Jacek Kwaśniak – perkusja, Mateusz Szwankowski – klarnet, Jakub Zarębski – recytacja.

W drugiej części z repertuarem dla młodej publiczności wystąpiła Maja Babyszka – młoda artysta, wychowanka prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, która uczy się w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Z kolei o godz. 16.00 zaprosiliśmy na koncert z cyklu Akademia w Pałacu. Zagrali: Anton Birula – lutnia, teorba, Marcin Tarnawski – skrzypce barokowe, Dorota Zimna – klawesyn. Po koncercie prof. Janusza Kutta wygłosił wykład, pt. „Unia europejska a tożsamość narodowa”, świetnie wpisując się w Dzień Otwartych Funduszy Europejskich.

Wśród zwiedzających byli także Państwo, których z dalekich stron przywiozła znajoma mieszkająca w Ośrodku dla Dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących w Ostromecku, w 1962 roku! Była to prawdziwa podróż sentymentalna, a p. Stasia miała ze sobą pamiątkę – wysłaną przez siebie pocztówkę 53 lata temu…

Warto dodać, że powstały dwa nowe, ciekawie zaaranżowane przestrzenie w Pałacu Nowym. Bożena Januszewska i Marta Wiśniewska z Galerii Wspólnej stworzyły w stylu retro kącik dla dzieci oraz gabinet. Zabawki bardzo podobały się licznym dzieciom obecnym w niedzielę w Pałacu Nowym, podczas imprez komunijnych (a także rekonstruktorom :). Dorośli z pewnością docenili urok gabinetu, w którym zatrzymano przeszłość. Odnosimy wrażenie, że dawny właściciel tylko odszedł na moment od biurka…

Alicja Mikołajczak, koordynator ZPP w Ostromecku, stara się, aby Pałac Nowy miał nie tylko wyśmienitą Restaurację, ale był także pięknym, klimatycznym miejscem, pełnym uroku.