Przejdź do treści

Europejskie Spotkania Artystyczne dzień III

Niedziela 18 października byłam trzecim, ostatnim dniem X Jubileuszowych Europejskich Spotkań Artystycznych 2015. W Zespole Pałacowo- Parkowym w Ostromecku miało miejsce kilka wydarzeń:
– Koncert „Młode talenty” w wykonaniu uczestników Master classes, akompaniament – Agata Nowakowska-Gumiela.
– Spektakl „Teatrzyk Zielona Gęś” w wykonaniu młodzieży z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że spektakl „Teatrzyk Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego przygotowany przez uczniów klasy teatralnej bydgoskiego Gimnazjum nr 9, grupy „Różowe Pudelki” zajął II miejsce w XXIV Konfrontacjach Teatralnych, które odbyły się w marcu 2015 r., w Pałacu Młodzieży.
– Gałczyński widziany przez Małgorzatę Witkowską, aktorkę Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
– Wykład dr Natalii Mrozkowiak „Gałczyński – inaczej”. Prelegentka zajmuje się teorią sztuki, estetyką współczesną, kulturą wizualną oraz problematyką sztuki najnowszej.
– Wernisaż wystawy malarskiej Barbary Marcinkowskiej „Malarstwo i Muzyka” i inauguracja Europejskiego Salonu Muzyki.
Podczas wszystkich wydarzeń obecna była córka Poety – Kira Gałczyńska, gość honorowy Festiwalu Wielu Sztuk.
Już na sam koniec Festiwalu okazało się, że dyrektor artystyczny prof. dr Barbara Marcinkowska jest także świetną malarką. – „Wibracje dźwięków i kolorów, światło, rytm, przestrzeń, kolor dźwięku i harmonia kolorów, ekspresja, wzajemne przenikanie się tych elementów fascynują mnie i nadają sens memu życiu i twórczości” – wyznała. Pani Barbra studiowała malarstwo w Paryżu, w Akademii Amerykańskiej, a także cztery lata studiowała również rysunek w Akademii Sztuk Pięknych i w Akademii Grande Chaumière na Montparnassie. Poza tym doskonaliła swoje umiejętności w „atelier” kilku malarzy: Haspa, Agnès Monteillet, Christophe Kawalko i Laurent Cattaneo.

Fot. Alicja Dużyk