Przejdź do treści

Europejskie Spotkania Artystyczne dzień II

Drugiego dnia X Jubileuszowych Europejskich Spotkań Artystycznych 2015 odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z Kirą Gałczyńską, córką poety, gościem honorowym Festiwalu. Spotkanie prowadziła poetka, działaczka społeczna, redaktorka Jolanta Baziak, Pałac Stary 17.10.2015.
– „Spotkanie było wspaniałe. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o prywatnych rzeczach związanych z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim; poznaliśmy fakty, które zwykle nie są publikowane. Opłacało się posłuchać. Niesamowita była np. historia wychowywania w czasie II wojny światowej żydowskiego dziecka, Marysi. Albo fakt, że po 50 latach wiersze wciąż są aktualne. Co potrafią poeci zakamuflować, na to nie ma rady” – podsumował historyk, Jerzy Świetlik.
Kira Gałczyńska – Urodzona w Wilnie w 1936 dziennikarka, pisarka, edytorka twórczości rodziców, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach, w latach 1958-1980 pracowała jako dziennikarka w ukazujących się wówczas dziennikach, tygodnikach, czasopismach; w telewizji prowadziła swój własny program „Muzyka i poezja”; w latach 1980-1997 pracowała jako kustosz w zorganizowanym przez siebie Muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie. Od 1997 roku – na emeryturze.
Autorka ponad 20 książek – od debiutanckiego tomu reportaży z Turcji („Polacy w kraju półksiężyca”, Wydawnictwo Literackie, 1974) po powieść „Jeszcze nie wieczór” (Wydawnictwo Marginesy, 2014) i biografistykę – ostatnio „Srebrna Natalia” (Wydawnictwo Marginesy 2013) oraz „Zielony Konstanty” (Świat Książki, 2011). Jej tom wspomnień „Mój anioł ma skrzydło zielone” uznany został za książkę roku 2013 w plebiscycie czytelników Klubu Księgarza w Warszawie.

zdjęcia: Dariusz Gackowski