Przejdź do treści

Dzień księgowego? – najlepiej z ZPP w Ostromecku

9 czerwca 2014 r. już po raz piąty księgowi z całej Polski obchodzili swój dzień. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbyło się nieco później 17 czerwca br., w Pałacu Nowym w Ostromecku. Jednym z punktów programu było zwiedzanie Pałacu Starego.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Okazało się też, że wiele spośród księgowych to księgowe – kobiety, które doceniły uroki Ostromecka oraz wykwintnych potrawach oferowanych w restauracji „Cztery Pory Roku”. Przygotowaniem imprezy z okazji Dnia księgowego/ księgowej zajęła się Violetta Pawliczak.

Warto dodać, że historia obchodów święta jest póki co krótka. 4 czerwca 2009 roku członkowie zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawili prezesowi stowarzyszenia prof. Messnerowi pomysł uhonorowania pracy księgowych. Pomysł uzyskał aprobatę, a za termin obchodów przyjęto dzień 9 czerwca. Data ta ma za zadanie upamiętniać powstanie w 1907 roku, w Warszawie Związku Buchalterów – pierwszej organizacji osób zajmujących się zawodowo księgowością i finansami. Jednym z założycieli, a także Pierwszym Prezesem Związku był Karol Czerwiński. Dopiero w 1926 Związek Buchalterów przekształcił się w „Związek Księgowych w Polsce”, by w 1946 r. odrodzić się w powojennej Polsce jako funkcjonujące do dnia dzisiejszego „Stowarzyszenie Księgowych w Polsce”. Dzień 9 czerwca ma również odsłaniać i przypominać karty historii Związku.

Fotorelacja w Starym Pałacu Andrzej Gawroński

Zapraszamy za rok!