Przejdź do treści

Danza del Fuego w Pałacu Nowym [20.11.2016]

Niezwykły, pełen emocji i wrażeń występ flamenco mieliśmy okazję zobaczyć w niedzielę 20 listopada, w Pałacu Nowym w Ostromecku. Wystąpił rewelacyjny zespół Danza del Fuego, ze Sławkiem Dolatą na czele. Niezwykle liczną publiczność oczarowała Dorota Dzięcioł. Całość nastroju dopełniał Maciej Giżejewski – cajon, śpiew, instr. perkusyjne.

Historia zespołu rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy pod tą nazwą skupiła się grupa muzyków zafascynowanych sztuką flamenco. Założycielem i menedżerem zespołu jest Sławomir Dolata – jeden z pierwszych gitarzystów flamenco w Polsce. Przez kilkanaście lat swojego istnienia zespół koncertował w kraju i za granicą, w różnych składach, współpracując z artystami flamenco z Polski, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Grupa wystąpiła obok znanych artystów flamenco jak Juan Polvillo, Rafael Cortes, Rafael de Huelva, Tomatito, Canizares, Maria Serrano, Carmen Segura, Teo Barea Munoz oraz grupa Agustito.

Muzyka, którą tworzy grupa, jest ich własną wizją flamenco, powstałą na bazie tradycyjnej sztuki Cyganów z Andaluzji, jazzu, muzyki latynoskiej i orientalnej. W programie zespołu znajdują się tradycyjne i znane formy flamenco, jak również własne kompozycje i aranżacje. Muzycy Danza del Fuego sięgają do wschodnich korzeni flamenco, skłaniając się przy tym ku tradycyjnym formom i znanym motywom muzycznym, nie rezygnując jednocześnie z nowoczesnych elementów będących wyznacznikiem naszych czasów.

Zdjęcia: Paweł Ciesielski, dziękujemy