Przejdź do treści

A. Pieczyński: Pięć Zmy-Słów Literatury – Szymborska

„Szarpię życie za brzeg listka:

przystanęło? dosłyszało?

Czy na chwilę, choć raz jeden,

dokąd idzie – zapomniało?”

15 lutego br. o godz. 16.00 miało miejsce czytanie poezji Wisławy Szymborskiej w barokowym Pałacu Starym w Ostromecku. Młodzież z Zespołu Szkół Handlowych bardzo zaangażowała się w uroczystość. Wraz ze swoimi profesorami przygotowali wspaniałe widowisko, którym kierowali Karolina Kasprzak i Andrzej Pieczyński. Noblistka Wisława Szymborska została przywołana w oryginalny sposób, również ze względu na multimedialną realizację techniczną całości.

„Balem u Salomona” w oryginalnej, multimedialnej aranżacji, w styczniu br., rozpoczęliśmy cykl „Pięć Zmy-Słów Literatury”. Celem jego jest „bratanie widza z poezją i jej autorami. Będą to spotkania ze słowem polskim, wykorzystujące drzemiące w naszej mowie rozmaite energie: zapachu, smaku, dotyku, słuchu i wzroku. Uczestnicy będą świadkami spotkań z sensorycznością słowa, jego muzyką i potencją plastyczną, będą współodkrywcami jego siły i uroku” – podkreślił Andrzej Pieczyński.

A. Pieczyński – to znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser, kompozytor, dramaturg. Urodził się w Pobiedziskach k. Poznania. W roku 1978 zdał na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1978-1983 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 1989 r. rozpoczął wykłady aktorstwa i reżyserii w Die Etage-Schule für Darstellenden Künste (Szkole Sztuk Przedstawiających) w Berlinie, grając jednocześnie w berlińskim Theater am Ufer. W 1992 rozpoczął współpracę z teatrami: Dramatycznym w Gdyni (obecnie Teatrem Miejskim w Gdyni) jako aktor, autor i reżyser, Muzycznym w Gdyni (reżyser), Teatrem Polskim w Bydgoszczy (aktor). […] W 2013 r. ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. W roku 2006 r. założył Fundację „Scena Pobiedziska”. Obecnie pracuje w Och-Teatrze w Warszawie. Znany z takich filmów jak „Wielki Szu”, „Stara baśń”, „Boża podszewka”.

Fot. IZA GROSICKA i Andrzej Kałużny

więcej: 5zmyslowliteratury.wix.com/ostromecko